Un nou succes categoric pentru „U” Cluj! Urmează două meciuri cu Armenopolis Gherla

Universitatea Cluj își continuă marșul triumfal spre liga a 3-a cu un nou succes stagional categoric, scor 6-1 (2-0), pe terenul modestei formații Arieșul Mihai Viteazul, care a reușit totuși să înscrie golul de onoare în poarta „studenților”.

facebook.com/FCUCluj

Echipa de star a Universității:

Pop – Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu – Budin, Fizeșan – Takacs, Goga, Hîmpea – Lemac

Rezerve: Rus, Irimie, Salcău, Pintea, Chiorean, Hordouan, Telcean

„Șepcile roșii” au deschis scorul prin Florin Fizeșan, minutul 11, iar Goga a stabilit scorul pauzei în minutul 41 (0-2), după o primă parte dominată autoritar de „alb-negri”.

În repriza secundă, Lemac a dus scorul la 3-0, iar Arieșul a reușit să înscrie golul de onoare câteva minute mai târziu prin atacantul Andrei Pop (’64). Dorin Goga a realizat „dubla” în minutul 66, iar Rareș Takacs (’81) și Chiorean (’84) au semnat ultimele reușite ale partidei.

„U” Cluj a ajuns la 76 de puncte în clasamentul Ligii a 4-a şi va întâlni de două ori pe Armenopolis Gherla săptămâna viitoare. Primul meci va avea loc miercuri, 24 mai, în semifinalele Cupei României, faza judeţeană, iar al doilea duminică, 28 mai, pe teren propriu, în penultima etapă a sezonului regulat, de la ora 18:00.

Ultima etapă a ligii a patra o prinde pe Universitatea în deplasare, la Mintiu-Gherlii, în 3 iunie, ora 16:00.

După încheierea sezonului regulat urmează tragerea la sorți pentru stabilirea meciului de baraj pentru promovarea în Liga a 3-a.