Universitatea Cluj, învinsă de doi foşti jucători în Ghencea

Steaua - U Cluj, 18.02.2014 - Scor 2-0

Universitatea Cluj a pierdut, marţi seara, confruntarea din Ghencea cu liderul Steaua Bucureşti, scor 2-0, într-o partidă restantă din etapa a 14-a a Ligii I.

După o primă repriză în care au fost egalii campioanei, „studenţii” clujeni au încasat un gol în prelungirile primei reprize de la un fost jucător, Adrian Popa, care a fost servit excelent în centrul careului, a scăpat singur şi l-a învins pe Veselovsky cu un şut plasat. Un alt fost „universitar”, Lukasz Szukala, a consemnat golul al doilea cu o lovitură de cap, în minutul 80, stabilind scorul final al meciului.

Meciul a fost oficiat la centru de Ovidiu Haţegan (Arad), ajutat la cele două tuşe de asistenţii Octavian Șovre (Oradea) şi Vladimir Urzică (Piatra Neamț).

Cele două formații s-au întâlnit pentru a 100-a oară cu acest prilej în competițiile interne, iar până acum 93 de partide au avut loc în campionat, iar 7 în Cupa României. Steaua a câștigat 56 de partide, 20 s-au încheiat la egalitate, iar ”U” s-a impus de 17 ori în prima ligă. ”Șepcile roșii” au doar trei victorii pe terenul Stelei, în 1947 (2-1), 1954 (1-0) și 1962 (2-1). ”U” a reușit 7 remize la București, ultima fiind în 1974 (1-1).