Universitatea Cluj, învinsă la Tărlungeni cu 3-1, a retrogradat în Liga a 3-a după 16 ani!

Zi tristă pentru familia Universității Cluj și întreaga suflare „U”-istă din oraș. Echipa a încheiat sezonul 2015-2016 pe locul 4 în clasamentul play-out-ului, după o înfrângere dureroasă suferită sâmbătă, 4 iunie, pe terenul formației Unirea Tărlungeni, scor 1-3, în cadrul etapei a 10-a.

U Cluj - Olimpia Satu Mare, 28 mai 2016

Clujenii aveau nevoie de o victorie la Tărlungeni și de o victorie a Pâncotei la Satu Mare, dar acest lucru nu s-a întâmplat și astfel „șepcile roșii” retrogradează în eșalonul trei fotbalistic după 16 ani. Olimpia Satu Mare a remizat astăzi cu Șoimii Pâncota, 1-1, și se salvează direct, în timp ce Șoimii vor juca un meci de baraj pentru rămânerea în Liga a 2-a.

Universitatea a aliniat un prim 11 cu 6 juniori pe teren, după plecarea jucătorilor Vojtus, Turcak, Grecu, Erdei și Târnovan. Robert Boboc și Raul Ciupe au fost accidentați, Darius Hîmpea, suspendat, Crișan și Butean au refuzat să joace, iar Calcan, Niczuly și Ursu au fost trimiși la echipa a 2-a.

Golurile formației Unirea Tărlungeni au fost reușite de Șerban (5), Minciună (20) și Cocan (34), toate în prima repriză, iar unicul gol al studenților a fost înscris de juniorul Vlad Vlăduț, în minutul 76.

„U” Cluj: Pop – Chifu, Cordoş, Pintea, Berci – C.Popescu – Greu, Moruţan, Haţiegan, P.Popescu – Zdroba.

Rezerve: Ţărmure – Al. Pop, Jascău, Rz. Mureşan, Vl. Vlad, Malna, D. Irimie.

Antrenori: Ovidiu Sărmăşan, Mihai Nădăban.

Tărlungeni: Burlui – Vlăsceanu, Forika, Potecu, S. Marin (cpt.), Mir. Popescu, Minciună, M. Burlacu, Cocan, Petra, I. Şerban.

Rezerve: Andr. Bucur – G. Monea, Podlesnîi, Bg. Cîrstean, Alb. Neculai, Coltofean, Pakucs.

Antrenor: Dan Bona