Veteranii Universităţii Cluj au adus victoria la Iernut!

Universitatea Cluj a plecat cu toate cele trei puncte din deplasarea de la Iernut, unde s-a impus cu un categoric 5-0 (0-0), deşi a avut nevoie de 60 de minute până să deschidă scorul, într-o partidă care a contat pentru etapa a 9-a a Ligii a 3-a, seria V.

„Şepcile roşii” nu a reuşit să înscrie în primul mitan de joc, Haţiegan şi Goga având cele mai mari ocazii. Nici Iernutul nu s-a lăsat mai prejos şi au ameninţat poarta alb-negrilor, reuşind chiar să lovească bara porţii apărate de Albuţ (’36).

Câteva sute de fani au făcut deplasarea la Iernut pentru a-şi încuraja favoriţii.

După pauză au venit şi golurile în poarta Iernutului. Goga a sparta gheaţa în minutul 66, Lemnaru a înscris de două ori la un interval de două minute (’74, ’76), Giurgiu a transformat un penalty acordat în minutul 78, iar acelaşi Lemnaru a bifat hattrick-ul astăzi în minutul 86, închizând tabelă la 5-0.

În urma acestui succes categoric, Universitatea acumulează 17 puncte şi urcă pe poziţia a 3-a în clasament, la două puncte în spatele Performanţei Ighiu şi Metalurgistului Cugir.

Gaz Metan Mediaş 2 – STĂ

Etapa viitoare, „U” Cluj va primi vizita formaţiei Unirea Alba Iulia, sâmbătă, 28 octombrie, de la ora 18:00, pe Cluj Arena.