Echipa de handbal feminin a Universităţii Cluj a obţinut o victorie crucială în lupta pentru evitarea retrogradării, sâmbătă, 10 martie 2018, scor 28-23 (14-15), într-o partidă care a contat pentru etapa a 20-a din Liga Florilor.
Prima repriză a fost controlată de oaspetele din Slatina, pe care au încheiat-o în avantaj (14-15), dar după pauză „studentele” au revenit în meci şi au evoluat admirabil, reuşind să întoarcă soarta jocului şi să preia conducerea.
Încurajate frenetic de un public euforic care a cântat pe toată durata partidei, cum numai în Sala Sporturilor „Horia Demian” mai găseşti o asemenea atmosferă, handbalistele clujence au avut un avantaj de cinci goluri şi au reuşit să ţină Slatina la distanţă pe tabelă.
Cu Diana Lazăr în formă de zile mari, autoare a 10 reuşite, dar şi cu Raluca Petruş şi Senocico care au prins şi ele o zi foarte bună, „U” Cluj a obţinut o victorie de vis care le aduce un total de 17 puncte în clasament, la egalitate cu adversara de astăzi.
După trei eşecuri consecutive, la Vâlcea (34-27), „acasă” cu Bistriţa (23-27) şi la Craiova (32-18), Universitatea Cluj a obţinut astăzi o victorie de moral care o urcă două locuri în clasament, până pe 11, cu 17 puncte. Slatina a venit la Cluj neînvinsă în ultimele două partide, „acasă” cu Dunărea Brăila (17-16) şi tot „acasă” cu Vâlcea (20-16).
Diana Lazăr a fost cea mai bună marcatoare a Universităţii, cu 10 goluri, urmată de Mihaela Ani-Senocico (8 goluri), Raluca Petruş (6 goluri), Florina Chintoan (2), Abigail Vălean (1) şi Cristina Boian (1).
Următorul meci oficial pentru „U” Cluj va avea loc tot pe teren propiu, cu HC Dunărea Brăila, iar următorul meci va avea loc la Zalău.
