Victorie dupa 4 ani. „U” Jolidon invinge CSM Bucuresti si face un pas important spre play-off

cristina laszlo u jolidonDupa infrangerea suferita, pe teren propriu, in fata liderului HCM Baia Mare, handbalistele pregatite de Horatiu Pasca si-au luat revansa in fata propriilor suporteri cu o victorie obtinuta, marti, in deplasare, impotriva formatiei CSM Bucuresti, scor 32-29, in cadrul ultimei partide a turului Ligii Nationale.

Prima repriză a fost una echilibrată, cele doua formatii au mers cap la cap, iar diferența maximă a fost de doar două goluri, în favoarea Clujului, 11-9, în minutul 22. Scorul pauzei a fost 14-14. In partea a doua, Pașca a introdus-o in teren pe Cristina Laszlo (17 ani), iar schimbarea s-a dovedit de bun augur, tanara jucatoare a facut probabil cel mai bun joc al ei de cand se afla la „U” Jolidon. „Studentele” au preluat initiativa pe tabela din minutul 38 (18-18) si au reusit sa gestioneze finalul jocului foarte bine, iar astfel se impun pe terenul CSM-ului, acolo unde nu au mai castigat de 4 ani de zile. In urma acestui succes, Clujul face un pas important spre play-off.

CSM București-”U” Jolidon Cluj 29-32 (14-14)

CSM București: Șerban, Iordache (portari), Glibko 7 goluri, Vărzaru 5, Niculae 4, Dobrin 4, Binescu 3, Predoi 2, Nan 1, Zaremba 1, Gherman 1, Carabulea 1
„U” Jolidon Cluj: Măzăreanu, Enache (portari), Ani-Senocico 10 goluri, Vintilă 7, Chintoan 6, Florea 5, Laslo 3, Tetean 1

Aruncări de la 7m: 4/4, respectiv 8/8