Victorie facilă pentru U-BT Cluj-Napoca în fața echipei BC Timișoara

Baschetbaliștii de la U-Banca Transilvania Cluj au trecut fără probleme, marți, pe teren propriu, de formația BC Timișoara, scor 94-69 (23-27, 24-7, 19-13, 28-22), într-o partidă care a contat pentru etapa a 17-a a Ligii Naționale.

U-BT Cluj Napoca - BCM U Pitesti 84-81 (eclujeanul.ro

Timișorenii au condus în primele zece minute ale sfertului întâi, dar clujenii au preluat conducerea și au controlat meciul din sfertul secund până la final, când Țenter a trimis în teren mai mulți români, Gheorghe, Brosser sau Kuti.

Caseta tehnică:

U-Banca Transilvania: Dykes 18 (6 rec., 3 p.d., 2 int.), Adamovic 16 (7 p.d., 1 int.), Baciu 15 (5 rec.), Zigeranovic 12 (2 rec., 2 p.d.), Pasalic 10 (1 rec., 4 p.d.), Kalnichenko 8 (1 rec., 2 p.d.), Kuti 6 (2 rec., 3 p.d., 1 int.), Jucan 4 (6 rec.), Brosser 3 (1 rec.), Gheorghe 2, Torok (4 rec.).
BC SCM Timișoara: Jeremic 20, Djapa 12, Toth 10, Zivanovic 7, Warren 6, Dundjerski 5.

„A fost un meci despre care ne așteptam să fie tensionat. Venim după o serie bună și se pune întrebarea dacă reușim să ne păstrăm concentrarea și mă bucur că am reușit să o facem. Nu mă bucur pentru primul sfert, trebuie să dau partea echipei din Timișoara, care a marcat din orice poziție și au avut procentaje bune, am primit 27 de puncte, iar acest lucru nu l-am pregătit, dar celelalte sferturi le-am controlat și în atac, și în apărare destul de clar. Atmosfera e frumoasă, ne bucurăm că lumea vine din nou la sală și sperăm că de la meci la meci le vom oferi un spectacol tot mai bun. Nu există momente de respiro pentru noi, împotriva acestui lucru muncim din greu în vestiar, trebuie să vedem serios de fiecare adversar și să ne concentrăm pe următorul joc. Jorovic este din nou la Cluj, el spune că se simte mai bine, este sub tratament, mâine va mai efectua un control și vom vedea ce se va întâmpla”, a concluzionat după meci antenorul Marcel Țenter.

Următorul meci va avea loc sâmbătă, 30 ianuarie, cu începere de la ora 17:15 în Sala Sporturilor „Horia Demian”, cu Energia Târgu Jiu.