Victorie importantă pentru în „U” în lupta pentru evitarea retrogradării din Liga Florilor: 31-27 cu CSM Galați!

Echipa de handbal feminin a Universității Cluj a obținut o victorie importantă în lupta pentru evitarea retrogradării din Liga Florilor, scor 31-27 (15-15), împotriva ultimei clasate, CSM Galați.

Partida din Sala Sporturilor „Horia Demian” s-a desfășurat sub semnul echilibrului, nici una dintre formații nereușind să se desprindă pe tabelă la mai mult de un punct. S-a mers cap la cap în prima repriză, iar scorul a fost egal la pauza (15-15).

„Studentele” pregătite de Alin Bondar au preluat inițiativa în partea a doua și au avut o evoluție mult mai cursivă și curajoasă, iar grație reușitelor Mihaelei Senocico și Ralucăi Petruș, dar și intervențiilor importante ale portăriței Viorica Țăgean au adus un succes notabil pentru „U” care îi aduce 12 puncte în clasament și se află pe poziția a 12-a, evitând astfel ultimele două locuri care retrogradează direct.

Etapa viitoare, Universitatea va juca în deplasare la Brăila, cu HC Dunărea, joi, 25 aprilie.