CEN: România învinge Spania şi se califică matematic la Cupa Mondială din Anglia

Naţionala de rugby masculin a României a învins, sâmbătă, pe Cluj Arena, reprezentativa Spaniei, scor 32-6 (13-3), în cadrul etapei a 3-a a Cupei Europene a Naţiunilor.

Nationala de rugby a Romaniei

În urma acestei victorii, „stejarii” pregătiţi de Lynn Howells se califică matematic la Cupa Mondială din Anglia, asigurându-şi locul doi în clasamentul grupei condus de reprezentativa Georgiei.

Partida de pe Cluj Arena a început cu România în atac, iar Florin Vlaicu a ratat prima lovitură de pedeapsă a meciului (3), dar a transformat-o pe a doua în minutul 7 şi a pus primele puncte pe tabelă (3-0).

„Stejarii” au majorat diferenţa la 6-0 graţie unei noi lovituri de pedeapsă transformatede acelaşi Florin Vlaicu (20), dar ibericii au redus din diferenţă două minute mai târziu cu o lovitură de pedeapsă înscrisă de la circa 35 de metri de Charlie Malie (6-3). Un eseu de penalitate acordat României în ultimul minut al primei reprize şi lovitura liberă transformată de Vlaicu duc scorul la 13-3 la pauză.

În repriza secundă. ibericii au ratat o lovitură de pedeapsă în minutul 42, prin Malie şi scorul a rămas cel stabilit în prima repriză. Reprezentativa Spaniei a mai redus din proporţiile scorului în minutul 50 prin purtătorul tricoului cu numărul 10, Charlie Malie, care transformă a treia sa lovitură de pedeapsă a meciului (13-6).

„Stejarii” au înscris un nou eseu prin Ionuţ Dumitru în minutul 56, iar Florin Vlaicu mai pune două puncte pe tabelă şi scorul devine 20-6. Meciul prinde ritm şi mai naţionala noastră reuşeşte un nou eseu, zecarul Valentin Calafeteanu culcă balonul în terenul de ţintă al spaniolilor, iar Vlaicu transformă lovitura liberă în minutul 66, majorând diferenţa la 27-6.

Ionuţ Dumitru înscrie eseul decisiv cu trei minute înainte de final. eseu care practic califică matematic  naţionala României la Mondialul din Anglia (32-6).

Primul „15” al celor două reprezentative:

ROMÂNIA: Mihăiţă Lazăr, Andrei Rădoi, Paulică Ion, Marius Sirbe, Valentin Popârlan, Viorel Lucaci, Mihai Macovei (c), Stelian Burcea, Florin Surugiu, Valentin Calafeteanu, Ionuţ Dumitru, Florin Vlaicu, Csaba Gal, Dorin Manole, Cătălin Fercu

Rezerve: Eugen Căpăţână, Constantin Pristaviţa, Horaţiu Pungea, Cristian Munteanu, Vlad Nistor, Mădălin Lemnaru, Vlad Nistor, Florin Ioniţă, Cristian Diniş

Antrenor: Lynn Howells

SPANIA:  Augustin Ortiz, Auzqui Benat, Sanz Francisco Javier, Ignacio Villanueva, Alejandro Blanco, Cook Matt, Rools Glenn, Gibouin Gauthier, Feijoo Pablo (c), Malie Charlie, Contardi Ignacio, Nava Jaime, Snee Daniel, Goia Julen, Sempere Cesar

Rezerve: Pradalie Anthony, Miranda Javier, Roca Mathieu, Newton Adam, Rouet Sebastien, Canosa Javier, Gutierez Ignacio, Aboitiz Bittor

Antrenor: Santiago Santos

Brigada de arbitri: James McPhail, Mike Hoyer, Gert Visser (Olanda)

Spectatori: 5.000