CFR Cluj a adus a treia Supercupă a României „acasă”, după 1-0 la Craiova!

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 1-0 în meciul care deschide noul sezon competiţional 2018-2019 al Ligii I, Supercupa României, împotriva formaţiei CSU Craiova, graţie reuşitei din penalty a argentinianului Culio.

La primul meci oficial al tehnicianului Edi Iordănescu pe banca CFR-ului, feroviarii au început în forţă partida din „vulcanul” de pe Ion Oblemenco, iar Mailat şi Deac au trecut pe lângă gol. Oltenii au fost şi ei periculoşi în prima parte, la dubla ocazie a lui Mitriţă şi Cicâldău, primul încheind repriza cu un şut din careu.

În partea secundă, jocul a fost unul economicos, dar CFR-ul a reuşit să egaleze situaţia la capitolul ocazii notabile, Vinicius reluând cu capul în bară. Clujenii au început să pună stăpânire pe joc, iar intrarea lui Omrani a fost de bun augur, acesta scotând un penalty în minutul 78, iar Culio l-a transformat şi a dus scorul la 1-0.

Craiovenii s-au aruncat în zadar în atac, defensiva feroviarilor a funcţionat foarte bine şi a blocat toate culoarele oltenilor, iar Arlauskis nu a avut multe emoţii decât la o lovitură liberă executată de Mitrită.

CFR a adus la Cluj al treilea trofeu al Supercupei României din palmares după 8 ani, primele două fiind câştigate în 2009 şi 2010, ambele din penalty în faţa Unirii Urziceni.

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Mureșan, Camora (cpt.) – Culio, Hoban, Djokovic – Deac, Țucudean, Mailat

Rezerve: Vâtcă, Males, Manea, Bordeianu, Costache, Păun, Omrani

Antrenor principal: Edward Iordănescu

CSU Craiova: Pigliacelli – Tiago, Gardoş, Popa – Bancu, Zlatinski, Mateiu, Dimitrov – Mitriţă, Cicâldău, Glavina

Antrenor: Devis Mangia

CFR Cluj va debuta vineri, 20 iulie, de la ora 21:00, pe teren propriu, în noua ediţie de campionat, cu FC Botoşani, iar feroviarii îşi vor prezenta trofeul Supercupei României în faţa fanilor.