CFR Cluj, doar remiză cu Astra Giurgiu, deși au avut mai bine de o oră un om în plus pe teren! Trupa lui Conceicao, fără victorie pe teren propriu în 2019!

CFR Cluj nu se regăsește și a făcut un nou pas greșit în lupta pentru titlu, obținând un semi-eșec sâmbătă seara, 16 februarie, pe teren propriu, cu Astra Giurgiu, scor 1-1, în condițiile în care feroviarii pregătiți de Antonio Conceicao au evoluat cu un om în plus pe teren mai bine de o repriză.

Partida a contat pentru etapa a 24-a a Ligii I, iar clujenii rămân fără victorie în 2019 pe teren propriu.

După o primă repriză ștearsă și săracă în ocazii, încheiată nedecis și în care oaspeții au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Florin Bejan, minutul 30, partea a doua a avut un ritm mai bun și un joc mai deschis.

În primele 45 de minute singurele acțiuni notabile au fost semnate pentru oaspeți, Mihai Butean (4) și Denis Alibec (44).

Campioana a deschis scorul în debutul reprizei secunde prin Andrei Mureşan (53), dar oaspeţii au egalat prin Risto Radunovic (74).

CFR nu are nicio victorie în 2019, remizând în ambele partide de acasă, 1-1 cu FC Hermannstadt şi Astra, şi fiind învinsă de Universitatea cu 2-0 la Craiova.

Astra a ajuns la opt etape consecutive fără înfrângere, patru victorii şi patru egaluri.

În tur, CFR s-a impus cu 2-1 la Giurgiu.

Caseta tehnică

FC CFR 1907 Cluj – FC Astra Giurgiu 1-1 (0-0), Stadion ”Dr. Constantin Rădulescu” – Cluj-Napoca

Au marcat: Andrei Mureşan (53), respectiv Risto Radunovic (74).
Cartonaş roşu: Florin Bejan (Astra, 30).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov)
Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) – CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) – LPF

Etapa viitoare, CFR Cluj va evolua în deplasare, pe terenul formației CSMS Iași, sâmbătă, 23 februarie, de la ora 20:00.