CFR Cluj, înfrângere cu 3-1 la Botoșani în etapa a 2-a a Ligii I

După victoria înregistrată în prima etapă, scor 2-0 pe teren propriu împotriva Concordiei Chiajna, CFR Cluj a fost învinsă, duminică, 30 iulie, în deplasare, în etapa a doua, cu scorul de 3-1 de FC Botoșani.

cfr cluj

Botoșănenii au fost conduși în urma golului marcat de croatul Antonio Jakolis (’19), la care gazdele au protestat inutil pentru un henț, comis însă de un jucător botoșănean.

Gazdele au egalat pe finalul primei reprize, prin lituanianul Deyvidas Matulevicius (40), iar în debutul reprizei secunde au preluat conducerea, după golul marcat din lovitură liberă de Istvan Fulop (48). Nicolae Mușat (80) a marcat un gol splendid, cu un șut-centrare din unghi.

Moldovenii au mai ratat ocazii mari pe final, prin Sergiu Popovici și Alin Bordeianu, singuri cu portarul, și Fulop (90+2), a cărui reluare a șters bară transversală.

FC Botoșani ar fi trebuit să joace în prima etapă cu Rapid sau ACS Poli Timișoara, dar meciul a fost amânat din cauza situației clubului giuleștean.

CFR Cluj rămâne la -3 în clasamentul, după depunctarea cu șase puncte primite la începutul sezonului pentru datorii, iar etapa viitoare va primi vizita formației Dinamo București, luni, 8 august, de la ora 21:00, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.

Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenți: George Florin Neacșu (Câmpulung Muscel), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Sorin Boca (Iași) — CCA, Cătălin Popa (Vaslui) — LPF