CRONICĂ: Oţelul Galaţi – „U” Cluj 2-1. „Studenţii” au fost în avantaj 70 de minute

Otelul-U-ClujUniversitatea Cluj a pierdut confruntarea cu Oţelul Galaţi, scor 1-2, într-o partidă care a contat pentru etapa a II-a a Ligii I.  Golurile partidei au fost înscrise de Cristocea (2), Neagu (73) şi Marquinos (86), din lovitură de pedeapsă.

„Studenţii” au trecut la conducerea partidei în minutul 2, Vasilică Cristocea s-a înălţat perfect în careu şi l-a învins pe Brăneţ cu o lovitură de cap perfectă din centrarea lui Takacs. Gazdele au protestat la marcare a golului deoarece un jucător se afla căzut în jumătatea proprie, iar „centralul” nu a oprit jocul.

Prima ocazie de gol a gazdelor vine la lovitura de cap a lui Sergiu Costin, mingea „muşcă” pământul în faţa lui Dolha şi sare peste poartă (9). Emil Ninu a expediat o „ghiulea” de la 30 de metri, mingea a fost deviată în corner, iar în urma loviturii de colţ, acelaşi Ninu ar fi putut majora diferenţa la 2-0, dar lovitura sa de cap loveşte bara (24). Un contraatac în viteză al „oţelarilor” se încheie cu o pasă a lui Astafei în centru pentru Sârghi, care trimite un şut de la marginea careului directîn tribune (36). O nouă fază fixă periculoasă la poarta lui Dolha, o nouă ocazie de gol pentru Oţelul – Astafei centrează în careu din lovitură liberă, de unde tot Sârghi trimite cu capul de puţin pe lângă poartă (38).

Ionel Ganea face prima schimbare a meciului, îl scoate pe Adrian Borza şi-l introduce pe Ionuţ Târnăcop, în ultimele 5 minute ale primei reprize. Borza vede al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu pentru o ieşire nervoasă pe care a avut-o în timp ce se îndrepta spre banca de rezerve.

Târnăcop produce prima ocazie a reprizei secunde, dar şutul său este respins de Brăneţ şi faza se stinge (49). Universitatea se menţine în jumătatea adversă şi încearcă să-şi asigure un final de meci liniştit. Gălăţenii atacă timid, nu găsesc soluţii de pătrundere spre poarta lui Dolha (54). Tehnicianul gazdelor, Ionuţ Badea, face prima schimbare; Laurenţiu Iorga îi lasă locul veteranului Gabriel Paraschiv (58), care aduce un plus de creativitate în jocul oţelarilor. A doua schimbare a gazdelor se produce în minutul 64 – Milea este înlocuit de Filip.

Ocazie importantă de gol pentru Oţelul; defensiva „studenţilor” este surprinsă de execuţia surprinzătoare a unei lovituri libere, iar Victoraş Astafei a avut egalarea în vârful ghetei, dar şutul său trece peste poartă (65).

GOL! A treia oară a fost cu noroc pentru gazde, după două lovituri libere consecutive din apropierea careului executate slab, finalizate ba peste poartă, ba în zid. Ionuţ Neagu aduce egalarea în minutul 73, după ce-l învinge pe Dolha cu o execuţie sub bară de la 25 metri. Această reuşită îl obligă pe Ganea să schimbe ceva în tactica jocului, care face a doua schimbare în minutul 74, iese Takacs şi intră Lucian Turcu, iar patru minute mai târziu, Cristocea îi lasă locul lui Săndulescu (78). GOL! Forcingul ofensiv al gazdelor a dat randament. Oţelul reuşeşte să înscrie golul izbăvitor şi întoarce rezultatul în minutul 86, graţie unui penalty acordat cu uşurinţă de „centralul” Marius Avram şi transformat de Marquinos. Gazdele au dominat autoritar finalul de meci şi obţin a doua victorie consecutivă în acest sezon.

Etapa viitoare, Universitatea Cluj va întâlni, pe teren propriu, formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ. Partida este programtă vineri, 2 august, de la ora 20:30, în direct pe Digisport.

Echipe de start:

Oțelul Galați: Brăneț – Antunes, Sîrghi, Sergiu Costin, Murgoci – Milea, Giurgiu, Neagu, Iorga – Astafei, Marquinos

Rezerve: Simaitis, Cojoc, D. Popescu, Filip, Băjenaru, Adăscăliței, Paraschiv

Antrenor: Ionuț Badea

U Cluj: Dolha – Ciupe, Ninu, Szilagyi, van Dotten – Bucșa, Adi Popa II – Takacs, Cristocea, Borza – Dedu

Rezerve: Niculescu, Alin Mutu, Turcu, Llorant Kovacs, Târnăcop, Săndulescu, Odiaka

Antrenor: Ionel Ganea

Arbitru: Marius Avram