Cu Emil Boc în tribună, „U” Cluj a pierdut dramatic „acasă” cu Ripensia și își complică situația în lupta pentru promovare!

Universitatea Cluj a fost învinsă vineri seara, 26 aprilie, pe Cluj Arena, scor 2-3 (1-1), de Ripensia Timișoara, într-o partidă care a contat pentru etapa a 32-a a Ligii a 2-a.

„Studenții” au trecut la conducere pe tabelă în minutul 22 grație unei reușite a lui Cristian Gavra, care a reluat cu latul din patru metri după o centrare a lui Hațiegan. Două minute mai devreme, golgheterul Universității a scăpat singur cu portarul de la 35 metri, a pătruns în careu, iar Moldovan a ieșit în față, mingea a ajuns la Norbert Janos, care a reluat mult pe lângă poartă de la 14 metri.

Bucuria gazdelor nu a durat mult pentru că Ripensia a restabilit egalitatea după o eroare a lui Taub, care a trimis slab pentru propriul portar, Dumiter a fost atent și a interceptat, l-a fentat pe Dur-Bozoancă și a înscris în poarta goală (26). Goga a trimis puțin peste transversală de la 22 metri din pasa lui Gavra (29). Replica oaspeților a venit două minute mai târziu, Dumiter a scăpat pe contraatac în stânga, a pătruns în careu, l-a ridiculizat pe Sepsi cu o minge printre picioare și a centrat la 8 metri, dar Mansour a luftat și nu a ajuns la minge (31). O altă mare ocazie pentru Ripensia a venit în minutul 33, Popa a centrat excelent din dreapta, Popovici a sărit peste Coman la 6 metri și a reluat cu capul milimetric pe lângă bara din dreapta (33).

Mansour a pătruns în careu pe stânga, i-a luat fața lui Cordoș și a reluat de la 13 metri la colțul scurt, dar Dur-Bozoancă blochează cu dificultate și a menținut scorul la 1-1. Prima parte s-a încheiat.

În partea a doua, Ripensia a ieșit mai motivată de la vestiare și a reușit să treacă la conducere în minutul 50, Zaluschi a pasat excelent din dreapta, Andrei Dumiter a preluat, a pătruns în careu și a înscris cu un lob peste Dur-Bozoancă la colțul lung din cinci metri – bară-gol.

„U” a restabilit egalitatea rapid după ce Goga a tras puternic din fața careului, Hecsko a plonjat în fața lui Moldovan și a respins cu corpul, iar Iuliu Hațiegan a împins mingea în plasă cu capul din 7 metri (55).

Ripensia a avut o ocazie importantă la o lovitură liberă după un fault comis în marginea careuluide Sepsi asupra lui Zaluschi, dar reluarea lui Toma a trecut pe lângă poartă (68).

Momente dramatice în minutul 77 al meciului, atacantul Gueye Mansour s-a prăbușit pe teren după un contact involuntar cu Goga și a făcut o comoție, având nevoie de intervenția echipajului medical.

„Alb-negrii” au încheiat meciul în atac, forțând golul victoriei în prelungirile partidei. Gavra a scăpat singur spre poartă, l-a driblat pe Moldovan, însă nu a mai avut puterea să trimită în poartă goală, iar un fundaș al oaspeților s-a repliat rapid și a respins.

Lovitură de teatru pe Cluj Arena. Ripensia Timișoara a produs surpriza în ultimul minut al prelungirilor și marchează golul al treilea prin Octavian Drăghici, intrat cu câteva minute înainte, care îl lobează pe Dur-Bozoancă ieșit din poartă și mingea se duce agonizant în poarta goală (90+8).

Primarul Emil Boc a văzut meciul de la tribuna oficială, fiind apostrofat de fanii Universității.

„U” Cluj: Dur-Bozoancă – Al. Coman, A. Cordoș, C. Taub, L. Sepsi – G. Giurgiu, R. Greu, I. Hațiegan, D. Goga – N. Janos, C. Gavra

Rezerve: I. Dinu, T. Telcean, D. Berci, G. Florescu, O. Abrudan, M. Axente, N. Pârvulescu

Antrenor: Bogdan Lobonț

Ripensia Timișoara: Moldovan – A. Popa, Cl. Apro, Hecsko, C. Toma – Stoi, Burdet, Popovici, Dumiter – Zaluschi (Drăghici, min. 86), Mansour (Anghelina, min. 80)

Rezerve: Dobre, Tieranu, Drăghici, Tinc, Chera, Dobie, Anghelina

Antrenor: Alexandru Pelici

În urma acestei înfrângeri, „U” Cluj rămâne pe locul 3 în clasament, cu 66 de puncte, la patru de ocupanta locului secund, Chindia Târgoviște și la șapte de liderul Academica Clinceni.

Etapa viitoare, „studenții” vor juca în deplasare, cu ACS Poli Timișoara, duminică, 5 mai, de la ora 13:00.