Dan Petrescu, după victoria cu Viitorul: „E prima dată, de când sunt la CFR, când am fost condus la pauză!”

Antrenorul CFR-ului, Dan Petrescu (51 de ani), a vorbit despre două momente determinante confruntării cu FC Viitorul, câștigată de ardeleni cu 3-1. Primul a fost ședința din vestiarul ardelenilor, de la pauză, iar al doilea atunci când Manea a scos din fața porții goale șutul lui Rivaldinho, la scorul de 0-1, în minutul 47!

Nu sunt de acord cu cei care spun că noi în prima repriză n-am contat. Băieții au arătat fotbal și au câștigat un meci fără drept de apel! Am jucat destul de bine, am controlat, am avut agresivitate. De altfel, la pauză, le-am spus că trebuie să continuăm să fim agresivi,. În plus, au fost și unii jucători, importanți, cărora le-am spus numele și cărora le-am transmis că trebuie să joace mai bine, pentru că erau sub nivel. Au ridicat ritmul, dar sincer nu mă așteptam să marcăm trei goluri și să dominăm în repriza a doua.

E clar că a fost un moment psihologic, trebuie să recunoaștem, când Manea a scos de pe linia porții, după ce Arlauskis a scăpat mingea. Dacă făceau 2-0 era greu să mai întoarcem!„, a spus Dan Petrescu la DigiSport.

Tehnicianul campioanei en-titre a recunoscut că a fost puțin surprins și de rezultatul primei reprize, după ce a spus că nu se aștepta ca echipa sa câștige net partea a doua. E primul meci ca antrenor la CFR în care sunt condus la pauză. E un record doborât de Viitorul. E o echipă care poate surprinde pe oricine. Are un joc ofensiv foarte bun.

În plus, „Bursucul” l-a lăudat pe Camora pentru golul extrem de important marcat. Camora a arătat de ce poartă banderola de căpitan, că este un căpitan și că un jucător fantastic. A marcat un gol vital atunci când aveam nevoie. A demonstrat că nu este căpitan de pomană„, a adăugat Petrescu, la Digi Sport.