CFR Cluj, tot mai aproape de titlul de campioană după victoria cu Viitorul!

CFR Cluj a mai făcut un pas important spre un nou titlu de campioană a României după victoria obținută în fața lui Viitorul Constanța, scor 3-1 (0-1), în etapa a 7-a din play-off-ul Ligii I.

CFR a început în ofensivă partida, iar Deac și Costache au șutat periculos spre poarta lui Cojocaru, însă fără a modifica tabela. Pe fondul unui joc bun al gazdelor, oaspeții pregătiți de Gheorghe Hagi au trecut la conducere pe tabelă grație unei reușite a lui Rivaldinho, în urma unui contraatac,
cu o execuție la colțul lung, din interiorul careului, lateral stânga, după o super-pasă a lui Houri, în minutul 14.

După câteva minute, Culio a șutat și el din interiorul careului, însă mingea a ajuns direct în brațele lui Cojocaru (32). Omrani a fost aproape de egalare în prelungirile primei reprize, însă a trimis cu călcâiul pe lângă poarta oaspeților (45+1). S-a terminat 0-1 după o primă repriză antrenantă, deschisă și cu un joc plăcut.

În startul primei reprize, Manea a scos o minge de pe linia porții la un șut cu latul al lui Rivaldinho, cel mai periculos om al oaspeților, iar apoi CFR a preluat controlul jocului. După 10 minute, Camora a reușit egalarea cu un șut pe jos, în cros, din afara careului (57). Căpitanul CFR-ului a șutat în cross din afara careului și a restabilit egalitatea pe tabelă.

În minutul 66, CFR a primit penalty, după un fault comis de Ghiță asupra lui Omrani, iar Culio a transformat de la punctul cu var. Vinicius a stabilit scorul final al partidei, 3-1, marcând cu capul în urma unei faze fixe din interiorul careului (74).

Nu s-a mai întâmplat nimic notabil până la final și CFR își adjudecă o nouă victorie cu trei etape înainte de finalul campionatului și păstrează diferența de 5 puncte de ocupanta locului secund.

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Djokovic (82’ Mureșan), Bordeianu, Culio – Deac (84’ Moutinho), Omrani, Costache (64’ Păun)

Rezerve neutilizate: Jesus F. – Peteleu, Itu, Bud️

FC Viitorul: Cojocaru – Mladen, Țîru, V. Ghiță, B. de Nooijer – Houri, Băluță, Vînă – I. Hagi, Rivaldinho, Drăguș

Rezerve: Boboc, Eric de Oliveira, P. Iacob, G. Ganea, A. Ciobanu, V. Achim, A. Tordai

Antrenor: Gică Hagi

CFR Cluj mai are de disputat încă trei partide, prima fiind luni, 6 mai, de la ora 21:00, pe terenul Astrei Giurgiu, după care pe 11 mai pe teren propriu cu CSU Craiova și în ultima etapă, pe 18 mai, în deplasare, cu FCSB.