Duş rece pentru trupa lui Petrescu după şase victorii consecutive – CFR Cluj, prima înfrângere în Liga 1

După şase victorii consecutive fără gol primit în Liga 1 a venit şi prima înfrângere, una surprinzătoare totuşi ţinând cont de valoarea celor două loturi. Formaţia pregătită de Dan Petrescu a cedat pe terenul formaţiei ACS Poli Recaş Timişoara, scor 4-3 (2-0), într-o partidă care a contat pentru etapa a 8-a.

Timişorenii au deschis scorul prin Munteanu în minutul 2 al partidei şi tot el a pasat decisiv la golul doi al lui Creţu din minutul 32, gol care a stabilit soarta primei părţi.

După pauză, Poli Timişoara a mai reuşit să mai marcheze încă de două ori în poarta nefericitului Vâtcă, prima dată prin Drăghici în minutul 55 şi a doua oară prin Munteanu, care a bifat „dubla” cinci minute mai târziu, ducând scorul la un neverosimil 4-0. Nu s-a terminat astfel pentru că Petrescu a mutat inspirat şi l-a înlocuit pe Omrani cu Balde în minutul 59, iar atacantul a redus din diferenţă în minutele 74 şi 77, iar fundaşul timişorenilor, Gabriel Cânu, şi-a introdus mingea în propria poartă în minutul 81 şi partida s-a încheiat 4-3, scor care le aduce clujenilor prima înfrângere în campionat, dar se menţin în continuare pe prima poziţie a clasamentului, cu 19 puncte.

Poli Timişoara: Curileac – Seroni, Cânu, Melinte, Creţu – Soljic, Artean, Ţigănaşu, Bîrnoi, Munteanu – Drăghici

Rezerve: Miguel, Bocşan, Ciucur, Croitoru, Mailat, Straton, Străuţ

Antrenor Ionuţ Popa

CFR Cluj: Vâtcă – Manea, Mureşan, Vinicius, Vlad – Hoban, Deac, Culio – Omrani, Vera, Nistor

Rezerve: Balde, Camora, Coman, Duka, Luchin, Moutinho, Nouvier

Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Drăghici (’12), Artean (’89), Curileac (’94) / Nistor (’45), Vera (’86)

Etapa viitoare, CFR Cluj primeşte vizita formaţiei CSU Craiova, duminică, 10 septembrie, de la ora 20:30.