Eşec usturător pentru baschetbalistele de la „U”

U Cluj - Baschet feminin
foto eClujeanul.ro

Baschetbalistele Universităţii Cluj au fost învinse, sâmbătă, pe teren propriu, de mult mai puternica formaţie CSBT Alexandri, cu scorul de 46-76 (5-27, 14-21, 10-12, 17-17). Partida a contat pentru etapa a XXVI-a a Ligii Naţionale de baschet feminin.

„U” Cluj a avut un start extrem de modest de partidă, reuşind să înscrie doar cinci puncte în primul sfert, faţă de cele 26 ale oaspetelor. Jucătoarele din Alexandria au dominat categoric partida, intrând la pauza mare cu un avantaj de 18 puncte pe tabelă (19-47). Clujencele şi-au mai revenit după pauză, dar nu au reuşit să se impună sub panou, valoarea şi experienţa adversarelor şi-a spus cuvântul. În ultimul act al partidei, gazdele au avut o evoluţie ceva mai bună, reuşind să-l încheie la egalitate (17-17), dar baschetalistele din Alexandria au încheiat meciul la un avantaj de 30 de puncte.

Flavia Ferenczi şi Georgia Jones au fost cele mai bune marcatoare ale Universităţii, reuşind 12 puncte.

Cu patru etape înainte sezonului regulat, elevele pregătite de Florin Covaciu ocupă ultima poziţie în clasament, cu trei victorii şi 18 înfrângeri. Următoarea partidă va avea loc tot pe teren propriu, cu SCM U Craiova, marţi, 12 martie.