Irina Begu a adus a doua victorie a României în meciul cu Canada! 2-0 după prima zi de Fed Cup la Cluj! FOTO

Irina Begu (37 WTA) a reuşit să aducă a doua victorie a României în confruntarea cu reprezentativa Canadei din primul tur al Grupei Mondiale II, după ce a învins-o pe jucătoarea de origine română, Bianca Andreescu (173 WTA), la capătul unui meci epuizant încheiat în trei seturi, scor 6-3 / 6-7 6-2.

Begu nu a avut un meci uşor în faţa tinerei jucătoare care a debutat în circuitul feminin abia în 2017. Irina a câştigat primul set cu 6-3, l-a cedat pe al doilea în tie-break (7-6), iar în setul decisiv nu i-a mai dat nicio şansă canadiencei şi a învins-o cu 6-2.

Setul al doilea a fost cel mai disputat, în care Andreescu a reuşit să revină în joc de la 3-1 pentru Begu si să preia conducerea pentru prima dată (4-3). Canadianca a oferit o replică solidă în faţa Irinei şi a reuşit să îşi adjudece setul secund în tie-break.

„Mă simt foarte bine şi vreau sa vă mulţumesc pentru susţinere. A fost o atmosferă extraordinară şi este o plăcere să joc în faţa dumnevoastră. Emoţiile sunt mult mai mari întotdeauna când joci la Fed Cup, îmi pare rău că nu am reuşit să închid în două seturi şi am ţinut mai mult”, a declarat Irina Begu la finalul meciului.

Game 10: Victorie Irina: 5-5 (40-15)

Game 11: Victorie Andreescu: 5-6 (30-40)

Game 8: Victorie Irina 6-2 (40-15)

Duminică, 11 februarie, Irina Begu va juca contra lui Carol Zhao, de la ora 13:00, urmat de meciul Soranei Cîrstea cu Bianca Andreescu, respectiv mediul de dublu dintre Ana Bogdan/Raluca Olaru – Gabriela Dabrowski/Katherine Sebov.