Lecţia de fotbal: Olanda – România 4-0. Mai avem şanse doar la locul secund

Echipa naţională a României a fost învinsă, marţi, în deplasare, pe Amsterdam Arena, cu scorul de 4-0 (1-0), de reprezentativa Olandei, într-o partidă din cadrul grupei D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014.

foto gsp.ro
foto gsp.ro

Golurile au fost marcate de Van der Vaart ’12, Van Persie ’56, ’65 din penalti şi Lens ’90.

Victor Piţurcă a aruncat în luptă din primul minut o garnitură formată din şase stelişti, iar Mutu, Torje, Keşeru, Radu Ştefan sau Alexandru Maxim au fost ţinuţi pe bancă. Mutu şi Torje au fost introduşi în repriza a doua, dar nu au mai putut schimba soarta partidei. „Tricolorii” nu au contat deloc în ofensivă, ocaziile importante la poarta lui Veermer au lipsit cu desăvârşire, în timp ce „portocala mecanică” a condus ostilităţile pe teren, oferindu-ne o adevărată lecţie de fotbal.

În prima manşă, elevii lui Van Gaal s-au impus cu scorul de 4-1, pe National Arena, scorul la general ajungând la 8-1 în această campanie de calificare la CM 2014 între cele două formaţii.

Olanda: Vermeer – Janmaat, De Vrij, Martins, Blind – Van der Vaart, De Guzman, Strootman – Lens, Van Persie, Robben
Rezerve: Stekelenburg, Van Rhijn, Vlaar, Mathijsen, Kuyt, Clasie, Schaken, Trinidade, S. De Jong, Maher, O. John, Vorm

România: Pantilimon – Tamaş, Chiricheş, Gardoş, Raţ – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Grozav, Tănase – B. Stancu
Rezerve: Tătăruşanu, Luchin, Chipciu, Dr. Grigore, Mutu, Torje, Keşeru, Şt. Radu, Rusescu, Maxim, Lung