Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anuntat ca pretul gigacaloriei nu va fi majorat in aceasta iarna la Cluj-Napoca.
„Nu am luat în discuție majorarea prețului la gigacalorie și nici nu avem în vedere o asemenea măsură pentru 2014. Primăria Cluj-Napoca va continua în acest an să sprijine clujenii, abonații Regiei de Termoficare, prin subvenționarea costurilor de încălzire cu aproape 50%.
În ultimii ani am investit în crearea unui sistem performant de cogenerare, în modernizarea centralelor termice din toate cartierele și ne concentrăm eforturile mai departe pentru a oferi clujenilor condiții de trai cât mai bune”, a precizat edilul.
Furnizarea căldurii de către Regia de Termoficare Cluj-Napoca va începe după ce trei nopţi consecutive temperaturile înregistrate vor scădea sub 10 grade Celsius.