Prima partidă de rugby pe Cluj Arena. „U” vs Steaua 8 – 19

Universitatea Cluj şi Steaua Bucureşti s-au duelat în cadrul celei de-a doua etape a Super Ligii CEC Bank la rugby masculin, disputat în premieră pe Cluj Arena. Circa 1000 de iubitori ai sportului cu balonul oval au luat parte la această partidă.

"U" Cluj - Steaua - Primul meci de rugby pe Cluj Arena
foto eClujeanul

Rugbyiştii clujeni au încheiat prima repriză în avantaj, scor 8-7, reuşind să revină de la scorul de 0-7. Steaua a preluat conducerea pe tabelă în minutul 12, printr-un eseu de penalitate (0-5), urmat de o transformare reuşită de internaţionalul Florin Vlaicu (0-7). Cristian Săuan transformă o lovitură de pedeapsă în minutul 16 şi reduce din diferenţă (3-7). „U” Cluj reuşeşte un eseu la colţ prin Bogdan Ciolocoiu în minutul 32, care stabileşte scorul primei reperize la 8-7.

Oaspeţii au avut nevoie de doar trei mnute pentru a tranşa partida în repriza secundă, prin două eseuri reuşite (62, 64) de Florin Vlaicu, respectiv Florin Ioniţă. Acelaşi Vlaicu a stabilit scorul partidei printr-o transformare în minutul 65 (8-19).

Echipele de start

„U” Cluj: Cristian Săuan (fundaş), Bogdan Ciolocoiu (aripă), Andrei Iftode (centru), Marius Banu (centru), Ioan Teodorescu (aripă), Ionuţ Mazăre (mijlocaş deschidere), Radu Pralea (mijlocaş grămadă), Romulus Boar (stâlp), Bogdan Sălăgean (trăgător), Dănuţ Gheţa (stâlp), Nicolae Rus (linia a doua), Andrei Diaconu (linia a doua), Alin Dragomiciu (flanker), Nicolae Barbu (flanker), Răzvan Ailenei (nr 8)

Antrenori: Horea Hîmpea, Cristian Săuan, Bogdan Voicu

Steaua: Florin Vlaicu (fundaş), Daniel Nainer (aripă), Ionel Cazan (centru), Florin Ioniţă (centru), Ionuţ Dumitru (aripă), Dănuţ Dumbravă (mijlocaş deschidere), Grigoraş Diaconescu (mijlocaş la grămadă), Mădălin Bărăulea (stâlp), Cristian Ionescu (trăgător), Constantin Dumitru (stâlp), Dănuţ Ianus (linia a doua), Cornel Tatu (linia a doua), Cristian Moisei (flanker), Laurenţiu Melinte (flanker), Viorel Lucaci (nr 8)

Antrenor: Marin Moţ, Costică Florea