„U” vs Chiajna 1-0. Buleică, jucătorul de „trei puncte”, a stabilit scorul partidei

Încurajaţi din tribune de „o mână” de femei şi copii, Universitatea Cluj a învins vineri seara Concordia Chiajna cu scorul de 1-0 şi s-a îndepărtat de „zona fierbinte” a clasamentului, în cadrul prologului etapei cu numărul XXIV. Golul victoriei a fost reuşit de Alin Buleică în minutul 75, servit excelent cu o centrare de Janos Szekely, care a redebutat în tricoul „studenţilor” după o pauză de 7 ani.

Alin Buleica
Alin Buleica, eroul Universitatii in ultimele doua partide. © Cristian Cosma

„Şepcile roşii”, cu Ionel Ganea pe bancă, sunt neînvinşi în ultimele trei etape după victoria înregistrară aseară în faţa Concordiei şi au motive de speranţă pentru evitarea retrogradării.

Prima repriză a fost lipsită de faze spectaculoase de poartă. Zuluf, cel mai periculos om al ilfovenilor, l-a testat pe Boşneag cu un şut de la marginea careului (6), iar Coşereanu a încercat un şut din lovitură liberă de la douăzeci de metri. „Studenţii” au avut o oportunitate de a deschide scorul, dar lansarea lui Ciupe pentru Nicola în minutul 13 a fost respinsă în corner de defensiva oaspeţilor. Florin Hidişan expediază un şut de la mare distanţă, dar mingea trece peste transversală (15). Da Silva trimite un şut pe lângă poarta gazdelor (31), iar mingea trimisă cu capul de Ninu nu prinde cadrul porţii (40).

„Şepcile roşii” încep în forţă repriza secundă, iar Nicola zguduie transversala în minutul 48. Zuluf îl încearcă din nou pe Boşneag cu un şut, dar portarul gazdelor reţine fără probleme (56). Eduard Nicola îi lasă locul lui Janos Szekely (63), care aduce un plus de creativitate în jocul „studenţilor”. Cu 15 minute înainte de final, Szekely centrează perfect în careu, de unde Alin Buleică se înalţă şi loveşte mingea cu capul. 1-0 pentru Universitatea. Ilfovenii s-au năpustit în atac, dar defensiva Clujului a rezistat asaltului de final. Boşneag are o intervenţie de zile mari la şutul lui Popovici şi menţine scorul pe tabelă (81).

Minutul 88 – Penalty pentru Chiajna. Acelaşi Popovici scapă singur cu Boşneag, iar portarul Universităţii îl faultează în careu şi vede cartonaşul roşu, iar Apostol Muzac îmbracă tricoul de portar pentru ultimele două-trei minute de joc deoarece „U” a epuizat toate schimbările. Ispir ratează lovitura de pedeapsă, iar meciul se încheie, dramatic, cu victoria Universităţii Cluj.

„Studenţii” saltă câteva locuri în clasament în urma acestei victorii şi ajunge pe 12, cu 25 de puncte, iar următoarea etapă vor juca în fieful Astrei Giurgiu. Partida va avea loc vineri, 5 aprilie 2013, de la ora 19.

Echipele de start

„U” Cluj: Boșneag- Ciupe, Rațiu, Ninu, L. Turcu – Bucșă, Adi Popa II – Buleică, Hidișan (55 Muzac), Nicola (74 Szekely) – V. Dinu (35 Dedu).

Rezerve: Moldovan, Takacs, B. Apostu, I. Dedu, J. Szekely, A. Borza, A. Muzac
Antrenor: Ionel Ganea

Concordia: Niță – Savin, Leca, Fl. Ilie, Bambara (90+1 Purece) – Ispir, Coșereanu, Serediuc (45 S. Pană), Zuluf, Popovici – Wellington.

Antrenor: Ilie stan

Arbitru: Robert Dumitru
Asistenţi: C. Nica, Bucsi
Arbitru rezerva: Alin Rosu