Teatrul National Cluj-Napoca a dat publicitatii programul lunii septembrie.
Vineri, 12 septembrie, ora 19:00
STUDIO „EUPHORION”
„Trilogia Aureliu Manea”, de Aureliu Manea
regia: Tompa Gábor
dramaturgia: Visky András
scenografia: Carmencita Brojboiu
distribuţia: Miriam Cuibus, Adrian Cucu, Anca Hanu, Cătălin Herlo, Romina Merei, Angelica Nicoară
Gábor Tompa spune despre piesele lui Aureliu Manea că ele „trebuie luate ca atare, ca nişte viziuni extraordinare, care de fapt nu vorbesc despre un singur obiect, ci vorbesc despre un eu dar şi despre un univers. În acest eu e cuprins întreg universul. (…) Moartea este una din principalele teme sau motive care revin în cele trei texte. Dar dincolo de acestea există, asemenea tragediilor antice, unele motive, ca de exemplu motivul mamă-fiu, în sensul oedipian al cuvântului dar într-un fel şi freudian, în care mama este atât mama, cât şi logodnica, dar şi moartea. O mamă care vrea cu orice preţ şi prin orice mijloace să-şi păstreze fiul. Această dictatură a dragostei, există în piese şi exprimă, probabil, cele mai adânci aspiraţii ale autorului. Eu cred că toată cartea lui Manea [Texte regăsite] este pătrunsă de acest motiv, de această mare sete de dragoste”.
(Fragment din interviul realizat de Roxana Croitoru cu regizorul Gábor Tompa şi publicat integral în caietul de sală al spectacolului.)
Durata spectacolului : 1h 30 min.
Duminică, 21 septembrie, ora 19:00
STUDIO „EUPHORION”
„Amalia respiră adânc”, de Alina Nelega
regia şi scenografia: Tudor Lucanu
distribuţia: Anca Hanu
Monodrama Alinei Nelega prezintă episoade din viaţa Amaliei, care a traversat abulică toată perioada ceauşistă, de la începuturi până la maxima ei întunecime şi a ajuns în epoca nouă a libertăţii, pentru ea, la fel de confuză. Pioniera de la început – bucuroasă că a scăpat de guvernanta nemţoaică, de lecţiile de pian, de orele de franceză – trece de la o vârstă la alta, marcată şi bulversată de pierderile întâmplate în viaţa ei. Traumele nu o aduc, însă, în postura celei ce-şi plânge de milă, ci, dimpotrivă, personajul îşi păstrează de la început până la sfârşit un fantastic curaj şi o fermecătoare candoare.
Durata spectacolului: 1h
Marţi, 23 septembrie, ora 19:00
SALA MARE
Avanpremieră
„Clovni extratereştri”
Regia: Eli Simon
scenografia: Cristian Rusu
muzica: Vincent Olivieri
asistent de regie: Leta Popescu
asistent de scenografie: Valentin Oncu
maestru de lumini: Jenel Moldovan
distribuţia: Ruslan Bârlea, Adriana Băilescu, Patricia Brad, Dan Chiorean, Cătălin Codreanu, Ramona Dumitrean, Anca Hanu, Cătălin Herlo, Silvius Iorga, Elena Ivanca, Radu Lărgeanu, Miron Maxim, Angelica Nicoară, Dragoş Pop, Cristian Rigman, Matei Rotaru, Alexandra Tarce, Irina Wintze şi Ada Milea
Stagiunea 2014-2015 se deschide cu intrarea în scenă a Clovnilor extratereştri. Saga clovnilor, începută cu Războiul clovnilor în 2012, se continuă astfel cu povestea celor care, nevoiţi să-şi părăsescă planeta, ajung, străini şi nedoriţi de nimeni, pe Pământ. Simpatici şi naivi, neîndemânatici şi neghiobi, strânşi în jurul lui Baby Clown şi iubind la nebunie muzica Funk, clovnii extratereştri vor încerca să se adapteze noilor condiţii de viaţă, să se integreze în societatea „oamenilor“, să le adopte obiceiurile, meseriile, comportamentul de zi cu zi. Dar cum să uiţi cine eşti şi să-ţi „corectezi” identitatea fără să pierzi nimic? O poveste pentru mari şi mici, cu mult haz şi voie bună, care conduce spectatorul spre regăsirea prospeţimei copilăriei, cu toate tristeţile şi bucuriile ei.
Regizorul Eli Simon, profesor în Arta actorului (Universiy of California Irvine) şi director artistic al New Swan Shakespeare Festival, a conceput acest spectacol original în strânsă colaborare cu compozitorul Vincent Olivieri, autorul muzicii şi al cântecelor interpretate de Ada Milea, pentru actorii şi publicul Teatrului Naţional Cluj-Napoca.
Joi, 25 septembrie, ora 19:00
STUDIO „EUPHORION”
Panglica lui Moebius de Robert Cohen
traducerea: Adriana Stan
regia: Răzvan Mureşan
scenografia: Tudor Lucanu
distribuţia: Cristian Grosu, Patricia Brad, Miron Maxim, Radu Lărgeanu, Ionuţ Caras
Banda lui Moebius este o panglică confecţionată din materiale diverse, sub forma unei bucle răsucite la care interiorul şi exteriorul sunt aceleaşi, revenind, mereu şi mereu, la ce a fost, pe măsură ce se învârte. Prin alegerea acestui titlu dramaturgul Robert Cohen atrage atenţia asupra faptului că în societatea de azi individul se vede tot mai obligat să îşi acopere adevăratul chip şi adevărata identitate sexuală pentru a nu-i răni pe cei care-i sunt dragi. Personajele lui, atât de calde şi umane, ajung să renunţe la măştile sociale pentru ca „exteriorul şi interiorul să devină una”.
Durata spectacolului: 2 h
Recomandare de vârstă 18+
Duminică, 28 septembrie, ora 19:00
STUDIO „EUPHORION”
„Swing”, un spectacol de Vava Ştefănescu
decorul : Tudor Lucanu
distribuţia: Vava Ştefănescu, Irina Wintze (voce)
Swing este un spectacol instalaţie pentru corp, voce şi lumină. Am redus spaţiul la o suprafaţă mică, cu reguli fizice noi pentru corp, cele ale suspendării şi balansului. În această experiență pe care am numit-o Swing, supun şi provoc corpul la o situaţie inedită, aceea de a se juca și exploata condiții noi ale gravitaţiei, ale greutăţii și contactului cu solul.
Pornesc de la o situaţie-cadru care nu se modifică pe parcursul reprezentaţiei dar care, prin insistență, îmi lasă liber spre exploatare un vast tărâm al sensurilor iluziei zborului şi leagănului, tărâm pe care îl consider deja conținut în corpul şi mintea mea, dar şi al publicului, părtaş al acestei experienţe. Sensurile se pot releva cu intensitate, atât la nivelul imaginilor – vizuale și auditive –, cât şi la nivel… empatic – prin transfer de senzaţie sau experienţă corporală. Este vorba despre o metodă de lucru aparent tehnică, pe care am creat-o odată cu instalaţia coregrafică Cvartet pentru o lavalieră, în 2008.
Alături de principiul „cadru unic – situație unică”, un alt principiu al acestei metode de lucru a fost tratarea sunetului ca pe un corp în mişcare. În Swing, Irina Wintze conduce cuvintele, vocea live, ca pe un corp independent, autonom, care se ciocneşte de corpul dansând. Corpul-dans și corpul-voce adună şi filtrează, ca un fin ghidaj pentru public, imaginile, senzațiile sau nebănuitele expresii ale balansului, suspensiei, fricii de cădere, elanului, vitezei, ale iluziei zborului.
Vava Ştefănescu
Marţi, 30 septembrie, ora 19:00
SALA MARE
Avanpremieră
„Mein Kampf”, de George Tabori
traducerea: Alexandru Al. Şahighian
regia: Alexandru Dabija
scenografia: Carmencita Brojboiu
muzica: Ada Milea, Anca Hanu
asistent de regie: Leta Popescu
maestru de lumini: Jenel Moldovan
distribuţia: Ionuţ Caras, Cristian Grosu, Radu Lărgeanu, Cătălin Herlo, Silvius Iorga, Sorin Leoveanu, Matei Rotaru, Angelica Nicoară, Romina Merei, Patricia Brad, Anca Hanu, Ramona Dumitrean, Cristian Rigman, Alexandra Tarce
Cea mai faimoasă piesă a lui George Tabori este farsa antinazistă, Mein Kampf, pe care a regizat-o el însuşi, pentru prima oară, la Viena, în anul 1987. Prin teatrul său, Tabori a căutat să încurajeze publicul să râdă de monştri şi ucigaşii de pe scenă.
Mein Kampf este un exorcism, un uriaş hohot de râs, un cântec de libertate în care autorul, victimă a terorii naziste, tratează oroarea într-o manieră neaşteptată. În azilul de noapte pentru bărbaţi de sub măcelăria doamnei Merschmeyer, Shlomo Herzl, un bătrân evreu vânzător de cărţi, ia sub ocrotirea sa un tânăr lipsit de talent, sosit la Viena pentru a studia la Academia de Arte Frumoase. Tânărul este numit Hitler, personaj palavragiu şi grosolan, paranoic şi vanitos, un nazist în devenire. Shlomo ar fi putut să perceapă pericolul care se apropia, dar el nu vede în tânărul Hitler decât un obişnuit semen al lui.
Recomandare de vârstă 16+
În cadrul Festivalului Internaţional de Teatru Oradea – în Festivalul de Teatru Scurt – Secţiunea Concurs, Teatrul Naţional Cluj-Napoca va participa în data de 24 septembrie cu spectacolul Amalia respiră adânc de Alina Nelega, în regia lui Tudor Lucanu.
