Remiză albă între „U” Cluj și CS Mioveni! Galeria „șepcilor roșii” a fost la înălțime la primul meci oficial din 2016

Universitatea Cluj a încheiat la egalitate, scor 0-0, primul meci oficial din 2016, împotriva formației CS Mioveni, într-o partidă care a contat pentru etapa a 19-a a Ligii a 2-a seria vest.

u cluj - cs mioveni, 27.02.2016

Prima repriză a confruntării dintre Universitatea Cluj și CS Mioveni a fost lipsită de ocazii importante. „Studenții” au avut prima situație a meciului în minutul 7, prin Octavian Ursu, care a șutat din unghi puțin pe lângă poartă, iar o altă mare ocazie pentru clujeni a venit în minutul 21, Moruțan a fost faultat în marginea careului, de unde Ciupe l-a servit în centrul în careului pe Ursu, dar „optarul” Universității a luftat și faza s-a răcit.

Cea mai mare ocazie a primei reprize pentru Mioveni a venit în minutul 35, când Eduard Florescu a lovit bara transversală din lovitură liberă.

„Bunici și tați ce sunteți în tribună / Noi, ai voștri copii și nepoți, vă mulțumim că ne-ați adus prima oară la stadion de mână și ne-ați învățat în alb și negru pe „U” să iubim”, a fost primul mesaj al galeriei Universității Cluj la începutul meciului.

„Privește-n jur! Toți cântă pentru ‘U’ și-n piept potcoavă poartă / Dacă brusc ar dispărea și n-ai făcut nimic, te-ai putea ierta vreodată?”.

Prima schimbare la „U” Cluj s-a produs în minutul 66, a ieșit Claudiu Ciobanu și a intrat Mihai Butean.

CS Mioveni a echilibrat meciul în partea secundă, însă nu s-a înregistrat nicio ocazie notabilă de ambele părți până în minutul.

Universitatea a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid, Alex Târnovan a înscris din pasa lui Ursu, dar asistentul a ridicat fanionul (69). Un minut mai târziu, Mihai Butean a avut șansa de a deschide scorul, fiind servit perfect în partea dreaptă, a pătruns periculos în careu, dar șutul său plasat a fost puțin peste poartă (70).

CS Mioveni a efectuat prima schimbare, Andrei Nilă a ieșit și a intrat Cosmin Năstăsie (72). A doua schimbare la Mioveni s-a produs în minutu 76, a ieșit Victor Mazilu și a intrat Daniel Iancu. Teja l-a schimbat pe Cristian Ciobanu cu Andrei Voineag (80)

Oaspeții au pus stăpânire pe joc, dictând posesia în repriza secundă, dar nu au reușit să amenințe serios poarta gazdelor. Ciupe a centrat perfect în careu din lovitură, de unde Dan Alexandru a reluat cu capul pe lângă poartă (85).

„U” Cluj a efectuat și ultima schimbare a meciului – a ieșit Dan Alexandru și a intrat Cosmin Popescu (86). ȘLa fel și Mioveni – Robert Ayza a fost înlocuit Marius Gălan (88).

Ocazie mare pentru „U” Cluj la pătrunderea în careu a lui Moruțan, dar a fost surprins în ofsaid (90+1). Portarul de la Mioveni, Croitoru, a scăpat mingea din mână în urma unei centrări, iar același Moruțan nu a reușit să împingă mingea în poartă.

Meciul s-a încheiat nedecis, iar Universitatea Cluj face 27 de puncte în clasament, urmând ca etapa viitoare să se deplaseze la Satu Mare pentru întâlnirea cu Olimpia, pe 5 martie.

„U” Cluj: Mirel Bolboașă – Bogdan Șandru, Florin Cordoș, Dan Berci, Raul Ciupe – Dan Alexandru (Voineag, ’80), Robert Boboc, Octavian Ursu, Cristian Ciobanu (Butean, ’66) – Olimpiu Moruțan, Alexandru Tîrnovan

Rezerve: Niczuly, Voineag, Keresztes, C. Popescu, A. Mutu, M. Butean, Carlo Erdei

Antrenor: Mihai Teja

CS Mioveni: Croitoru – Toriste, Ali Tolmbaye, B. Stoica, E. Stoica – Mirzeanu, Biceanu, Mazilu, Florescu – A. Nilă (Năstăsie, ’72), R. Ayza

Rezerve: O. Popescu, Țirică, Gugu, Galan, Iancu, Năstase, Vintilă

Antrenor: Marius Stoica

Arbitru: Florin Mazilu (Satu Mare)
Asistenți: Gabriel Bârjac (Zalău), Alexandru Vodă (Alba-Iulia)

Cartonașe galbene: Ciupe (66), Năstăsie (89)