Șepcile roșii, în derivă! Remiză albă pentru „U” Cluj în fața Oțelului

Universitatea Cluj a obținut o remiză albă, sâmbătă seara, împotriva formației Oțelul Galați, pe un teren impracticabil care a pus serioase probleme ambelor echipe.

„Șepcile roșii” au dominat categoric tot meciul, aflându-se în permanență în jumătatea adversă pe toată durata jocului. Prima ocazie de gol i-a aparținut „decarului” Cristocea, acesta a obținut o lovitură liberă în marginea careului și tot el a executat, dar Hotoboc a reținut cu siguranță (11). Cascadă de ocazii la poarta Oțelului. În decurs de un minut, Mengolo a ratat singur cu portarul, iar la faza imediat următoare Gravenberch nu l-a putut învinge pe „veteranul” Hotoboc cu un șut din câțiva metri, mingea fiind respinsă în corner (18). Leca a deviat în ultimul moment în corner șutul lui Gravenberch (18), iar Mengolo și-a încercat și el norocul cu șut de la 15 m, pe lângă poartă (22).

Repriza secundă a fost trasă la indigo după prima, „studenții” au dominat categoric, dar tabelă a rămas înghețată la 0-0. Gravenberch și Mengolo s-au întrecut în ratări și în partea a doua (52, 53), Lemnaru ar fi putut aduce bucuria pe Cluj Arena, dar lovitura sa de cap a fost respinsă de portarul de 35 ani al Oțelului, Dumitru Hotoboc (64). Cea mai mare ocazie de gol a gălățenilor a venit în minutul 67, Gabriel Jula ar fi putut da lovitura împotriva fostei sale echipe, dar reluarea sa din 6 metri a întâlnit transversala. Și tot el a avut golul în vârful bocancului în două rânduri, ambele șuturi au fost pe lângă poartă (77, 84).

Meciul s-a încheiat, iar puținii fani ai Universității care au îndurat frigul și ploaia i-au strigat la final  demisia antrenorului George Ogăraru, care a ajuns la al șaselea meci fără victorie de când a preluat echipa. Acesta a obținut doar 7 puncte de când a devenit antrenor, dintr-un total de 15 și se anunță o iarnă deloc blândă în subsolul clasamentului.

Universitatea va întâlni miercuri, 3 decembrie, tot pe teren propriu, de la ora 20:30, pe Pandurii Târgu Jiu, în cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, iar în ultima etapă a turului de campionat se va deplasa la Piatra Neamț, pentru confruntarea cu Ceahlăul, sâmbătă, 6 decembrie, ora 15:30.

„U” Cluj: Panagopoulos – Iovanovic, Skvorc, Ninu, Mușat – Costin, Cristocea, Stojanovic, Mengolo – Lemnaru, Gravenberch

Rezerve: Niculescu, Neag, Morar, Kovacs, Ceppelini, Bucșă, Bambara

Antrenor: George Ogăraru

Oțelul Galați: Hotoboc – Milea, Leca, Mișelaricu, Popescu – Helder, Karlk, Grădinaru, Cernat – I. Popa (Jula ’33), Cristea

Rezerve: Abraham, Miron, Cucu, Mauricio, Tudorie, S. Ilie, Jula

Antrenor: Tibor Selymes

Arbitru principal: Andrei Chivulete (București)
Asistenți: S. Gheorghe (Suceava), M. Marica (Bistrița)
Arbitru rezervă: P. Unimătan (Zalău)
Observator CCA: N. Grigorescu (Timișoara)
Observator LPF: E. Alexandru (Ploiești)

Cartonașe galbene: Stojanovic (20), Karlik (40).

Spectatori: 986

„Ne-am creat numeroase ocazii, ocazii mari, asta e una dintre mulțumiri. Ne-am creat acțiuni chiar și în aceste condiții. A fost un teren destul de greu, impracticabil. Am dominat jocul de la cap la coada. Meritam să câștigăm. Cred că vom lua cele trei puncte la Piatra Neamț.

Echipa a muncit, jucătorii și-au dat și ultimul suflu, am dominat meciul, iar ei (n.r. fanii) continuă cu aceste scandări. Fiecare are dreptul sa spună ceea ce își dorește. Sper ca meciul viitor cu Pandurii să vină să susțină echipa pentru că până la urmă este vorba despre istoria Universității. Avem o șansă mare să mergem în semifinale. Aș fi preferat ca terenul sa fie uscat miercuri”, a spus antrenorul George Ogăraru la conferință de presă.