Restructurări la Tarom. 10% din angajaţi vor fi daţi afară

taromConducerea companiei Tarom anunţă o reducere cu 10% a numărului de salariaţi, în cadrul unui amplu proces de reorganizare a companiei aeriene. Directorul general Tarom, Christian Heinzmann, susţine, de asemenea, că vor fi renegociate toate contractele pentru a se face economii.

„Am descoperit nişte contracte neconforme. Nu voi numi furnizorii, dar e trist să văd că plătim mult prea mulţi bani pentru nişte contracte”, a declarat directorul general.

Tarom introduce măsuri dure şi pentru piloţi. Ei nu au voie să bea cu cel puţin opt ore înainte de efectuarea unui zbor. De asemenea, va păstra doar oamenii care îşi fac datoria faţă de companie.

„Vom umbla şi la schemele de salarii, care sunt fireşti, transparente şi conforme cu standardele în ceea ce priveşte normele UE…. Pentru că există nişte oameni care au abuzat sistemul, îmi pare rău că trebuie să spun asta, vom păstra doar oamenii care muncesc în interesul companiei. Aceia vor fi recompensaţi”, a completat Heinzmann.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.