Scor alb între ASA Târgu Mureș și Universitatea Cluj

Universitatea Cluj a încheiat la egalitate partida cu ASA Târgu Mureș, scor 0-0, într-o partidă care a contat pentru prima etapă a sezonului competițional 2014-2015 al Ligii I.

u cluj jula
foto arhiva universitateacluj.ro

„Șepcile roșii” au dominat prima repriză de la Târgu Mureș, având cele mai importante situații de gol. Francezul Boutadjine a fost cel mai periculos om al trupei lui Teja, deranjându-l pe Stăncioiu cu patru șuturi, toate pe lângă poartă sau respinse de portar (22, 25 și 30).

Încercările gazdelor de a se apropia periculos de poarta Universitătii au fost puține și timide. Gorobsov a șutat în zid dintr-o lovitură liberă din marginea careului (37), iar Voiculeț a centrat foarte bine în careu, șut respins de Veselovsky (39). Janos Szekely își face mingea perfect și șutează din marginea careului, dar mingea trece peste transversală (43).

Prima repriză s-a încheiat, elevii pregătiți de Mihai Teja au fost mult mai periculoși și mai ofensivi.

În debutul reprizei secunde, ASA a ieșit mult mai motivată de la vestiare, având prima situație de a deschide scorul prin Dorin Goga, la prima atingere a mingii, care a avut o execuție spectaculoasă din foarfecă de la 14 metri, dar Veselovsky a respins curajos (46). Mureșenii au început repriză în forță, dar defensiva „studenților” a reușit să le anahileze atacurile de fiecare dată.

Jucătorii Universității au cerut penalty în minutul 67, în urma unui duel fizic al lui Lorant Kovacs cu Stăncioiu, centralul Hațegan a lăsat jocul să continue.

Ocazie bună a Universității, Kovacs a centrat foarte bine în careu, dar lovitura de cap a lui Boutadjine se scurge pe lângă poartă (74). Sauvadet șutează la colțul scurt, dar Stăncioiu a respins (76).

Totul pe cartea atacului. Adrian Falub l-a introdus și pe Ianis Zicu pentru ultimele zece minute din meci, iar ASA încheie partida cu un trident ofensiv format din Goga, Zicu și Henrique. Golul întârzie să vină.

Teja mută și el ofensiv. Emil Jula îi lasă locul lui Mengolo, atacantul camerunez în vârstă de 21 ani, jucător adus pentru a-l înlocui pe Vali Lemnaru (84).

Universitatea ratează cea mai mare ocazie a meciului. Francezul Sauvadet a scăpat singur spre poartă, pătrunde în careu prin partea stângă și șutează în plasa laterală (86).

ASA încheie meciul în atac și forțează deschiderea scorului. Senegalezul N’Doye reia cu capul din corner, dar balonul se lovește de Zicu, poziționat greșit.

Meciul a fost unul echilibrat, ocaziile au fost împărțite de ambele părți, iar rezultatul este unul echitabil în economia jocului. Universitatea pleacă cu un punct de la Târgu Mureș, iar etapa viitoare primește vizita lui Dinamo București. Partida va avea loc luni, 4 august, de la ora 21, pe Cluj Arena.

500 de fani ai „șepcilor roșii” au făcut deplasarea la Târgu Mureș pentru a-și încuraja favoriții.

Echipele de start

ASA Târgu Mureș: Stăncioiu – Velayos, Bejan, Balaur, Sepsi – NDoye (cpt.) – Szekely, Voiculeţ, Gorobsov, Hora – Henrique

Rezerve: Botoşer, Bumba, Amauri, Zicu, Goga, Sălăgeanu, Feussi

Antrenor: Mihai Teja

„U” Cluj: Veselovsky – Jovanovic, Neag, Ninu, Mușat – Bucșa (cpt.), Costin – Boutadjine, Kovacs, Viveiros – Jula

Rezerve: Niculescu, Târnăcop, Stojanovici, Ciupe, Mengolo, Lungu, Sauvadet

Antrenor: Adrian Falub

Cartonase galbene: Voiculeț (15), Kovacs (33), Neag (35), Balauru (52), Jovanovic (60), Sepsi (93)

„Nu sunt neapărat mulțumit de meci, e bine că nu am luat gol, dar eu cred că puteam mai mult în acest meci, puteam să câștigăm. A doua repriză a fost una mai bună pentru noi. Nu vreau să vorbesc despre arbitraj, dar cred că a fost 11 metri la căderea lui Kovacs. Nu am revăzut faza, dar dacă a fost e păcat. A fost un meci frumos, Târgu Mureș are o echipă bună, cu jucători valoroși. Cred că cei care au intrat l-au înlocuit cu brio pe Vali Lemnaru”, a declarat Mihai Teja la Look TV.