Scor alb pentru CFR Cluj in Europa League

cfr cluj florin costeaCFR Cluj si Jagodina FK au incheiat la egalitate, scor 0-0, partida din cadrul primei manse a turului II preliminar al Europa League. Calificarea se va decide in Serbia.

Feroviarii nu au gasit drumul spre gol pe durata celor 90 de minute, desi au controlat autoritar partida. Ogbu a cerut penalty in minutul 8, la o cadere in urma unui duel aerian, dar centralul rus a lasat jocul sa continue. Deac a patruns pe partea dreapta, a centrat in careu, dar nici un coechipier nu s-a aflat pe traiectoria balonului si faza s-a racit (12). Felgueiras intervine in ultimul moment in fata lui Susnjar, scapat singur cu portarul (16). Lusitanul l-a blocat si pe Arsenijevic, scapat singur spre poarta (28), iar Rada a executat o lovitura libera de la peste 20 metri, dar sutul sau a trecut alaturi (31). Susic a centrat in careu pentru Ogbu si Costea, dar cei doi nu s-au sincronizat (40).

CFR a fost ceva mai periculoasa in repriza secunda, ratand o dubla ocazie prin Ogbu, care a sutat pe jos din 10 metri, mingea a fost deviata putin pe langa poarta de un fundas (72), iar un minut mai tarziu, acelasi Ogbu a reluat cu capul in bara la un corner.

Trupa lui Miriuta nu a reusit sa isi fructifice ocaziile avute, iar calificarea in turul urmator se va decide pe terenul formatiei Jagodina.

Echipele de start

CFR Cluj: Felgueiras – Susic, Larie, I. Rada, Lopes – Muniru, Monroy – Deac, Negruţ, Fl. Costea – Ogbu
Rezerve: Amadio, Ene, Provencio, Veres, Jakolis, Christian, Păun

Antrenor: Vasile Miriuţă

Jagodina: Djuricic – Milinkovic, Simac, Mihajlovic, Filipovic – Mitosevic – Arsenijevic, Cvetkovic, Djuric, Jakimovski – Susjnar
Rezerve: Peric, Gasic, Martinovic, Mijatovic, Lepovic, Ilic, Vujosevic

Antrenor: Mladen Dodic

Arbitru: A. Nikolaev. Asistenţi: T. Kalugin, V. Danchenko (toţi din Rusia)