Simona Halep aduce României primul punct al semifinalei cu Franța, după o victorie cu Mladenovic

Numărul 2 în ierarhia WTA și prima racheta a României, Simona Halep, a obținut prima victorie a semifinalei Grupei Mondiale Fed Cup cu Franța, după ce a învins-o în două seturi, scor 2-0, 6-3 / 6-1, pe Kristina Mladenovic (66 WTA), a doua rachetă a francezilor.

Primul set a fost unul mult mai disputat, Mladenovic a făcut un joc bun și a pus-o in difucultate pe Simona Halep, dar experiența româncei și-a spus cuvântul și s-a impus fără probleme.

Setul secund a fost la discreție pentru Halep, defilând pe teren cu un joc agresiv și nu i-a dat nicio șansă franțuzoaicei.

Al doilea meci al zilei va fi între Mihaela Buzarnescu (30 WTA) și Caroline Garcia (21 WTA).

Echipa de Fed Cup a României este încurajată la Rouen și de un grup de clujeni, care îl are în frunte pe primarul Emil Boc, alături de mai mulți angajați din Primăria Cluj-Napoca.

La meci asistă și miliardarul Ion Țiriac.