Steaua s-a calificat în grupele Ligii Campionilor

Steaua a reuşit să obţină calificarea în grupele Ligii Campionilor, după 2-2 în Polonia, împotriva Legiei Varşovia, în această seară. Scorul general a fost 3-2 pentru bucureşteni.

steaua bucuresti
Credit Foto © realitatea.net

Trupa lui Reghencampf a deschis scorul încă din minutul 7 prin Stanciu, care a înscris din 7 metri după o pasă a lui Tănase. Bucureştenii au majorat diferenţa doar două minute mai târziu, după un contraatac al Stelei transformat de italianul Piovaccari.

Legia a redus din diferenţă în minutul 27 prin Radovici, cu o lovitură de cap după o pasă din faţa careului de la Wawrzyniak. În minutul 4 al prelungirilor Rzezniczak a reuşit să egaleze pentru gazde, 2-2, dar chiar şi aşa cea care se califică mai departe e Steaua.

Steaua s-a calificat în play-off după ce a eliminat în tururile precedente campioana Macedoniei, Vardar Skopje (3-0 pe teren prorpiu şi 2-1 în deplasare), şi campioana Georgiei, Dinamo Tbilisi (2-0 în deplasare şi 1-1 pe teren propriu). În ultima partidă disputată de înaintea confruntării din această seară, Steaua a remizat în deplasarea de la Mediaş, 2-2 cu Gaz Metan.

Tragerea la sorţi a grupelor Ligii Campionilor va avea loc joi la ora 18.45, la Monaco.