„U” Alexandrion, învinsă de CSM Ploiești în ultimele minute

Echipa de handbal feminin „U” Alexandrion a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, de ocupanta locului 3 în Liga Națională, CSM Ploiești, scor 24-28 (16-13).

u alexandrion cluj handbal feminin

Handbalistele pregătite de Carmen Amariei și Luminița Huțupan-Dinu au început greu meciul, iar oaspetele au trecut la conducere pe tabelă încă din primele minute ale confruntării, însă după 20 de minute de joc, clujencele au preluat inițiativa jocului și au terminat prima repriză cu un avantaj de trei puncte (16-13).

Avantajul din prima repriză s-a prelungit până în primele 13 minute ale reprizei secunde, când ploieștencele au trecut din nou la conducere pe tabelă pentru o scurtă perioadă (21-22, min. 15). Oboseala, lipsa de experiență și de concentrare și-a spus cuvântul în finalul meciului, iar „studentele” au fost dominate categoric de CSM Ploiești, care învinge la patru puncte diferență.

„Putem spune că noi am încercat să ne facem treaba cât mai bine cu putință. Din păcate, astăzi, rezultatul nu ne favorizează, însă am avut de înfruntat o echipă experimentată și s-au văzut jucătoarele cu experiență că au reușit să facă diferența. Noi am avut în a doua repriză peste zece greșeli tehnice neprovocate și cred că și în unele momente nu au fost disciplinate tactic. Ne luptăm cu aceste aspecte și în privința faptului că sunt jucătoare tinere, sunt jucătoare care cred că la momentul respectiv pot să facă diferența luând tot jocul. De aceea se numește sport de echipă ca să putem să trecem peste o echipă care este destul de omogenă și cu destul de multă experiență. Este destul de grea înfrângerea pentru că chiar s-au luptat, chiar și-au dorit foarte mult și din multe puncte de vedere s-au autodepășit. Cred că la nivelul greșelilor tactice s-a făcut diferența. Singurul lucru pe care mi l-aș dori ar fi una sau două jucătoare la linia de nouă metri care să aibă o experiență mai mare decât o au fetele noastre în momentul de față pentru că în momentele cheie ale unui meci chiar ai nevoie de acea bătrânică care să ducă atacul și echipa spre victorie”, a declarat Carmen Amariei.

Marcatoare:

„U” Alexandrion: Chintoan – 6 goluri, Paraschiv – 6, Popa – 4, Biriș – 2, Laslo – 1, Ivan – 1, Severin – 1, Vălean – 1, Enache – 1

CSM Ploiești: Dmitrovici – 9, Bozovic – 5, Shutska – 4, Tudor – 4, Farcău – 4, Preda – 2

„U” Alexandrion ocupă locul 9 în clasamentul Ligii Naționale, cu 9 puncte din 8 meciuri, iar etapa viitoare vor întâlni, în deplasare, formația HC Dunărea Brăila, ocupanta locului 4. Partida este programată sâmbătă, 24 octombrie.