U-Banca Transilvania a pierdut la limită prima manșă a sferturilor Cupei României

Echipa de baschet masculin U-Banca Transilvania a cedat, la limită, în confruntarea cu formația BCM U Pitești, scor 62-60 (13-17, 15-8, 16-18, 18-17), într-o partidă care a contat pentru prima manșă a sferturilor Cupei României. Returul va avea loc în 10 ianuarie, de la ora 17:15, la Sala Polivalentă din Cluj.

U BT Cluj

Partida a fost una foarte încâlcită și echilibrată pe alocuri, cu multe greșeli personale de ambele părți, niciuna dintre formații nu a reușit să se desprindă decisiv. U-BT Cluj a avut șansa de a obține victoria la ultima aruncare, însă a ratat și partida s-a încheiat cu victoria gazdelor la două puncte.

„Ne pare rău că nu am obținut victoria în această seară! Am avut o aruncare deschisă pe final, pe care ne-am creat-o foarte bine, dar, din păcate, am ratat… Se pare că pauza competițională ne-a scos puțin din ritm, însă diferența de scor nu este mare. Sperăm ca la partida retur, de la Cluj, să avem o evoluție mult mai bună, care să ne aducă o calificare în Final Four-ul competiției. Accidentarea lui Dykes de pe finalul meciului nu pare să fie foarte gravă, sperăm să îl recuperăm până duminică. Astăzi ne-a lipsit și Kuti, care a suferit o fractură de stres la cartilajul platoului tibial, înainte de meciul cu Oradea și va mai lipsi o săptămână sau poate chiar mai mult”, a declarat antrenorul Marcel Țenter.

Marcatori:

BCM U Pitești: Ross 12 (5 rec., 4 p.d.), Tudor 11 (5 p.d.), Chirof 11, Stamenkovic 10, Jogela 4, Mladenovic 4, Neguț 3, Bobrov 3, Pustozvonov 2 (4 p.d.), Vlaicu 2.

U-Banca Transilvania: Dykes 15 (5 rec., 3 p.d., 1 int.), Adamovic 9 (3 rec., 3 p.d., 3 int.), Baciu 8 (3 rec.), Torok 7 (7 rec.), Jucan 6 (11 rec., 1 int.), Zigeranovic 6 (5 rec., 1 p.d.), Kalnichenko 6 (1 rec.), Pasalic 3 (1 rec., 2 p.d.), Jorovic (1 rec., 1 p.d.), Gheorghe (1 capac).

Returul U-Banca Transilvania – BCM U Piteşti va avea loc duminică, 10 ianuarie, cu începere de la ora 17.15, la Sala Polivalentă Cluj-Napoca și va fi transmisă în direct la Digisport 3.