„U” Cluj – FC Vaslui 2-1. Clujenii scapă temporar de emoţiile retrogradării

U Cluj
© Cristian Cosma

„U” Cluj a obţinut o victorie importantă în confruntarea cu FC Vaslui din cadrul etapei a 29-a a Ligii I, scor 2-1, şi iese temporar din „zona fierbinte” a clasamentului. Buleică şi Nicola au înscris pentru gazde, iar Sânmărtean a transformat o lovitură de pedeapsă în partea secundă.

Universitatea Cluj şi-a fructificat singurele două ocazii avute în prima repriză şi a intrat la vestiare cu scorul de 2-0. Mai întâi, Alin Buleică a luat pe cont propriu o fază în minutul 34, a făcut şah-mat cu defensiva moldovenilor şi l-a învins pe Straton cu un şut imparabil. Eduard Nicola majorează diferenţa patru minute mai târziu cu un şut la colţul scurt, după o combinaţie cu nigerianul Tony (38). Contrar cursului jocului, Universitatea stabileşte scorul primei reprize şi aduce liniştea în tribunele stadionului Cluj Arena.

Moldovenii pregătiţi de Gabi Balint au dominat teritorial prima jumătate de oră de joc, punând presiune la poarta lui Niculescu dar fără sorţi de izbândă. Atacurile tardive ale oaspeţilor nu au avut niciun efect pe tabela de joc, iar singura ocazie notabilă l-a avut în centrul atenţiei pe Popovici, care a şutat în forţă în plasa laterală din interiorul careului (27).

FC Vaslui a redus din diferenţă în minutul 70, graţie loviturii de pedeapsă transformate de Lucian Sânmărtean, în urma unui henţ al fundaşului central Emil Ninu, care a fost sancţionat cu cartonaş galben de „centralul” Haţegan. Sânmărtean a înscris cel de-al 7-lea gol în acest sezon şi al 24-lea în Liga 1. Ganea a operat trei modificări în repriză secundă. Adrian Borza i-a lăsat locul lui Bogdan Apostu în minutul 63, iar Gaston Mendy a revenit în tricoul Universităţii, luându-i locul autorului celui de-al doilea gol, Nicola (66). Zsolt Szilagyi a intrat în locul lui Apostul Muzac (75).

„Şepcile roşii” au rezistat eroic asaltului moldovenilor la poarta lui Niculescu în ultimele 20 de minute ale partidei. Tony a încercat să-l surprindă pe Straton cu un şut de la 20 de metri, dar mingea a trecut mult peste transversală (79), iar Alin Buleică a şutat puţin pe lângă poartă de la marginea careului (83). O serie de şuturi pe spaţiul porţii expediate de jucătorii moldoveni în ultimele zece minute au dat emoţii suporterilor, dar tânărul portar George Niculescu a fost la post şi a reţinut de fiecare dată.

Universitatea s-a apărat perfect şi a închis orice culoar favorabil oaspeţilor de a egala, încercând să lovească decisiv pe contraatac. Nigerianul Tony ar fi putut aduce liniştea în sufletele alb-negre în minutele de prelungire, dar şutul său de la marginea careului a trecut pe lângă poartă. Apărarea Universităţii a îndepărtat pericolul la lovitura liberă centrată în careu de Sânmărtean la ultima fază a meciului şi arbitrul a pus punct unui final dramatic încheiat cu o victorie importantă care aduce trei puncte de aur în economia rămânerii pe prima scenă a fotbalului românesc şi acumulează 32 de puncte.

Declaraţii

„Lipsurile noastre de astăzi s-au văzut, am avut trei jucători suspendaţi şi alţi accidentaţi. Mi s-a părut că „U” Cluj a făcut mult anti-joc, multe trageri de timp, dar ăsta-i fotbalul, probabil că şi noi am fi făcut la fel dacă am fi condus. Una peste alta cred că meritam un rezultat pozitiv, mi-a plăcut echipa ca atitudine, am jucat bine, am făcut mult efort, iar acum trebuie să trecem peste această înfrângere pentru că mai avem două zile şi urmează un nou meci. Nu comentez arbitrajul, dar cred că a fost henţ la penalty. M-a impresionat foarte mult stadionul, lumea, galeria şi ţin să-i felicit pe suporteri”, a declarat tehnicianul oaspeţilor, Gabi Balint, la conferinţa de presă.

„O victorie foarte importantă pentru noi, un meci destul de greu, cu o echipă care are obiectiv calificarea în cupele europene şi ţin să-i felicit pe baieti pentru această reuşită. Am arătat ca o echipă, am fost mai buni ca ei şi nu comentez declaraţiile lui Gabi Balint despre faptul că am făcut anti-joc. E cale lungă până la salvarea de la retrogradare şi mai avem mult de muncă. Îmi doresc să câştigăm toate partidele rămase”, a declarat Ioan Viorel Ganea la sfârşitul meciului.

Echipele de start

„U” CLUJ: G. Niculescu – R. Ciupe, E. Ninu, A. Raţiu, E. Nicola – D. Bucşă, A. Muzac, A. Popa, Alin Buleică – A. Borza, Anthony Nwakaeme

Rezerve: Dinu Moldovan, R. Takacs, Z. Szilagyi, G. Mendy, L. Kovacs, B. Apostu, I. Dedu

Antrenor: Ioan Viorel Ganea

FC Vaslui: Straton – Celeban, Neil, Cordoş, Popovici – Sânmărtean, Charalambous, A. Cordoş, Stanciu – Temwanjera, NDoye, Jumisse

Rezerve: Cerniauskas, Jitaru, Nenita, Buziuc, Nedzipi

Antrenor: G. Balint

Arbitru principal: O. Haţegan

Asistenţi: Ungureanu, Radu