„U” Cluj, îngropată de Veselovsky la Ploiești! Salvarea de la retrogradare devine o misiune dificilă

Cu trei etape înainte de finalul sezonului regulat, Universitatea Cluj își complică și mai mult decât este deja situația în clasament. „Studenții” pregătiți de Adrian Falub au pierdut, sâmbătă, la Ploiești, scor 1-0, cu Petrolul, printr-o gafă impardonabilă a portarului Robert Veselovsky în prima parte a reprizei secunde, cu toate că meciul se îndrepta spre un rezultat de egalitate mult mai echitabil.

„Șepcile roșii” au avut o ocazie rarisimă în debutul primei reprize, după o combinație Viveiros – Morar, „șeptarul” din atacul Universității i-a trimis o pasă în centru lui Jovanovic, dar acesta a șutat lamentabil de la 14 metri, minge prinsă fără probleme de Pecanha (6). Veselovsky a respins de sub bara transversală șutul cu efect a lui Nepomuceno (13), acesta fiind singura ocazie notabilă a Petrolului condusă de fostul antrenor al Universității, Mihai Teja.

În partea a doua a meciului a venit și golul, din păcate, în poarta Clujului. Astafei a centrat foarte bine în careu în minutul 53, Veselovsky a ieșit hazardat pe minge, aproape de marginea careului, a ratat intercepția, iar balonul a ajuns la Ipsa, care a trimis la colțul lung pentru 1-0 și a pecetluit soarta meciului. – VIDEO.

Universitatea a alergat în zadar după egalare, dar nu a mai reușit să amenințe periculos poarta Petrolului până la final.

veselovsky

Clujenii rămân în continuare pe locul 14 în Liga 1, cu 31 de puncte, iar etapa viitoare vor primi vizita formației Astra Giurgiu, luni, 18 mai, ora 20:30, pe Cluj Arena.

Echipele de start

Petrolul: Peçanha – Alcénat, Ipša, Satli, Peteleu – I. Filip, Marinescu – Nepomuceno, Tchite, Astafei – Tamuz,

Rezerve: Cobrea, M. Marin, Fanchone, Coman, Vasilache, Nkoyi, Kronaveter

„U” Cluj: Veselovsky – Jovanović, Škvorc, Cr. Munteanu, Bambara – I. Neag, Cristocea – Nuno Viveiros, Ceppelini, Mengolo – Morar.

Rezerve: Dolha – Ciupe, Martins, R. Costin, Kovacs, Lemnaru, Calcan.

Arbitru: Lucian Rusandu.