„U” Cluj, prima victorie în cantonamentul din Austria

După două înfrângeri şi un rezultat de egalitate, Universitatea Cluj a obţinut prima victorie în cantonament, scor 5-3 cu Florisdorfer AC, echipă din eşalonul secund din Austria.

u cluj - anzhi foto cantonament austria
foto © Sergey Rasulov-jr / FC Anzhi

„Studenţii” au început partida în formaţia: Panagopoulos – Ciupe, Ninu, Mateus, Târnăcop – Bucşă, Costin – Paulinho, Kovacs, Viveiros – Lemnaru (c)

În repriza a doua au mai intrat: Vladimir Niculescu, Neag, Boutadjine, Achim, Machado, Jula, Calcan, Alin Raţiu şi Fofana.

Austriecii au deschis scorul în minutul 2, prim Demis, iar trei minute mai târziu au majorat diferenţa prin Mohr. Raul Costin a restabilit egalitatea printr-o „dublă” (37 şi 43), iar Lemnaru a ratat o lovitură de pedeapsă, şutul său fiind respins de portar (40).

În partea secundă, golurile clujenilor au fost reuşite de Jula (68), Calcan (73) şi Achim (83), stabilind astfel scorul final al celui de-al patrulea amical al alb-negrilor, 5-3.

Trei jucători au semnat prelungirea contractelor

Portarul Vladimir Niculesc şi fundaşii Raul Ciupe şi Emil Ninu au semnat prelungirea angajamentelor pentru încă un an, cu drept de prelungire.

„Ne bucurăm că cei trei jucători, care au contribuit la îndeplinirea obiectivului în sezonul trecut, vor rămâne alături de noi pentru noua aventură care ne aşteaptă în stagiunea ce va urma. Le urăm mult succes şi suntem convinşi că „U” nu mai e de multă vreme o simplă vocală pentru ei!”, a precizat conducerea clubului pe site-ul oficial.

Rezultatele amicalelor înregistrate până acum de „studenţi”

„U” Cluj – Rapid Viena 0-4
„U” Cluj – Kuban Krasnodar 1-4
„U” Cluj – Anji Mahacikala 0-0