„U” Cluj, victorie chinuită pe terenul Metaloglobusului! Urmează derby-ul cu Chindia!

Urmăriţi din tribune de Bogdan Lobonţ şi Adrian Iencsi, Universitatea Cluj s-a impus, la limită, cu scorul de 1-0 (0-0), duminică, 2 decembrie, în deplasare, pe terenul formaţiei Metaloglobus Bucureşti, graţie unicului gol al meciului reuşit de golgheterul Cristian Gavra. „Studenţii” pregătiţi de Mircea Cojocaru au ajuns la a doua victorie consecutivă.

Prima repriză s-a desfăşurat sub semnul echilibrului, cele două formaţii s-au tatonat reciproc şi nu au reuşit să îsi creeze prea multe situaţii notabile de a marca. Giurgiu l-a servit în dreapta pe Alexandru Coman, care a trimis o centrare în faţa porţii, de unde Genată a reţinut fără probleme (28). Un contraatac rapid al bucureştenilor i-a adus mingea lui Potecea, care a reluat de la 18 metri, dar Dur-Bozoancă a prins mingea fără probleme (36). Două minute mai târziu, la o centrare din dreapta, Cordoş l-a scăpat din marcaj pe Potecea, care a reluat din 7 metri, minge reţinută din nou fără probleme de portarul lui „U” Cluj (38).

„Studenţii” clujeni nu au reuşit să îşi creeze vreo situaţie importantă la poarta gazdelor în primele 45 de minute.

În partea a doua, Universitatea a ieşit de la vestiare mai motivată şi determinată, reuşind să treacă la conducere pe tabelă în minutul 62. Iuliu Haţiegan a înălţat o minge peste apărarea gazdelor, iar Gavra a scăpat din marcajul defensivei şi a trimis un şut din 10 metri lateral dreapta, la colţul lung, din prima, peste portar.

Cu un avantaj minim pe tabelă, „şepcile roşii” nu au mai ameninţat poarta gazdelor, dar au reuşit să reziste asalturilor ofensive ale Metaloglobusului. „U” a tremurat serios pentru cele trei puncte pe finalul meciului şi doar intervenţiile providenţiale ale lui Cosmin Dur-Bozoancă din ultimele minute au salvat cele trei puncte. Prima ocazie care l-a pus în valoare pe portarul lui „U” a venit în minutul 88, când a respins în faţă lovitura de cap a lui Herea de la 8 metri, iar apoi a întins braţul salvator şi a blocat şutul în forţă din 4 metri al lui Albert. Două minute mai târiu, Dur-Bozoancă a avut o nouă intervenţie salvatoare la lovitura liberă a lui Ghenovici de la 30 metri.

Meciul s-a încheiat cu victoria la limită a Universităţii Cluj, iar etapa viitoare, pe Cluj Arena, vine Chindia Târgovişte. Partida a fost programată vineri, 7 decembrie, de la ora 19:30.

În urma acestui succes, „U” Cluj acumulează 41 de puncte şi urcă, temporar, pe locul 4 în Liga a 2-a, cel puţin până la finalul meciului Chindie Târgovişte cu Politehnica Timişoara.

Metaloglobus: Rob. Geantă – Buzea, Bg. Panait (Vl. Vlad 83′), Caramalău (cpt.) – C-tin. Costache, Mino Sota, Val. Andrei (Ghenovici 66′), Sava – Şt. Nicolae, Ov. Herea, Potecea (M. Albert 75′)

Rezerve neutilizate: Anca Trip – Culda, Sane, Riza

Antrenor: Cristian Popovici

„U” Cluj: Dur Bozoancă – Andr. Cordoş, Abrudan, Berci – Al. Coman, Gab. Giurgiu, Sepsi, Taub – Haţiegan, Gavra (M. Coman 85′), Goga (cpt.)(G. Florescu 77′)

Rezerve neutilizate: Iul. Dinu