„U” Cluj, victorie importantă cu FCM Baia Mare! Baza Sportivă „Dan Anca” a fost luată cu asalt de circa 1500 de fani

Universitatea Cluj s-a impus, sâmbătă dimineața, 19 martie, în confruntarea cu FCM Baia Mare, scor 1-0, într-o partidă disputată la Baza Sportivă „Dan Anca” din cartierul Gheorgheni, pe terenul sintetic de antrenament al clujenilor.

Cei aproximativ 1500 de suporteri ai „șepcilor roșii” au umplut micuța tribună de 200 de locuri a bazei sportive, iar cei care nu au mai prins loc au urmărit meciul de la marginea terenului. Atmosfera a fost una așa cum suntem obișnuiți să fie la meciurile de „acasă” ale Universității, una în care clujenii au cântat pe toată durata partidei. Circa 50 de suporteri băimăreni i-au încurajat pe „mineri” în această partidă, iar la final au scandat „U Cluj nu moare”.

Unicul gol al partidei a fost reușit de fundașul Radu Crișan, minutul 70, la capătul unui corner. Băimărenii au jucat în 10 oameni din minutul 69, fundașul Străuț fiind eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Echipele de start: (via liga2.ro)

„U” Cluj: Bolboaşă – Butean, R. Crişan, Cordoş, Ciupe – Cândea (Erdei 60), Alex Dan – Ursu, Calcan, Ciobanu (Moruţan 57) – Târnovan (Schieb 85).
Antrenor: Mihai Teja

Baia Mare: Ormenişan – Străuţ, Daminuţă, Fl. Ilie, Aniţoiu, A. Ignea (cpt.), D. Munteanu, Vasilache, Balaure, Codoban, V. Pop.
Antrenor: Dorin Toma

În urma acestui succes, Universitatea acumulează 35 de puncte în clasamentul ligii a doua, seria de vest, și este la patru puncte de primul loc care duce în play-off (6). Clujenii vor câștiga două dintre ultimele trei etape rămase din prima fază a sezonului regulat la masa verde, cu FC Caransebeș (etapa 24, 23 martie) și cu FC Bihor (etapa 26, 2 aprilie), deoarece adversarii s-au retras din campionat, iar între cele două etape, elevii pregătiți de Mihai Teja vor întâlni, pe teren propriu, formația Metalul Reșita, pe 26 martie, cel mai probabil tot la Baza Sportivă „Dan Anca”.