„U” Cluj, victorie la Balotești! Barajul e aproape

Fără nicio șansă la locul al doilea după ce Academica Clinceni s-a impus ieri cu 2-1 în fața lui FC Argeș și a promovat matematic în prima ligă, Universității Cluj nu îi rămâne altceva de făcut decât să își asigure locul al treilea care duce la barajul de promovare. „Studenții” pregătiți de Bogdan Lobonț s-au impus fără emoții sâmbătă, 25 mai, în deplasare, cu retrogradata în eșalonul al treilea, CS Balotești, scor 0-2 (0-1), într-o partidă care a contat pentru etapa a 37-a din Liga a 2-a.

Susținută de un grup de câteva sute de suporteri veniți de la Cluj, dar și de cei ai lui Dinamo, „alb-negrii” au controlat autoritar partida atât în prima repriză, cât și în partea secundă, modesta formație din Balotești nu a contat aproape deloc în ofensivă. Clujenii au reușit să deschidă scorul abia pe finalul primei părți, golgheterul Cristian Gavra a luat o acțiune solitară, a scăpat singur cu portarul și a înscris elegant, pe jos, din întoarcere la colțul scurt (43) și a stabilit scorul pauzei. Gavra a ajuns la golul cu numărul 22 din acest sezon 2018-2019 și își păstrează poziția de lider în clasamentul marcatorilor.

În debutul reprizei secunde, Baloteștiul a avut o ocazie importantă, cea mai mare a meciului, minutul 50, o centrare în careu din dreapta careului, dar Stoica nu a reușit să împingă mingea cu capul în poartă, Vasile Mihai a capturat balonul și a reluat cu latul din 9 metri lateral stânga, minge a căzut în fața porții și a sărit milimetric pe lângă bară. Gazdele au rămas în 10 oameni în minutul 55, Franco Paraschiv l-a lovit cu mâna în cap pe Cordoș în urma unui duel aerian și arbitrul i-a acordat al doilea galben și l-a eliminat.

„U” a majorat diferența în minutul 57 după o centrare perfectă în careu de pe stânga a lui Goga, iar Alexandru Coman s-a înălțat foarte bine în care și a pus fruntea din fața unui adversar, mingea s-a dus în plasă.

Trupa lui Lobonț a redus motoarele și a calmat jocul după înscrierea golului al doilea, nemaicontând în atac. Nici gazdele din Balotești nu au avut forța necesară să înscrie, iar meciul s-a încheiat cu victoria Universității Cluj.

În ultima etapă a ligii secunde, „studenții” vor primi vizita formației Pandurii Târgu Jiu, sâmbătă, 1 iunie, pe Cluj Arena, de la ora 11:00.

Echipele de start:

CS Balotești: Iordan (cpt.) – M. Neagu, Flămânzeanu, M. Ghiţă, P. Capotă – Fl. Niculae, Ov. Marin, F. Paraschiv, Cocîrlă (Mitrache, min. 80) – Vas. Mihai, Al. Stoica (Clătini, min. 62)
Rezerve: Fulga – Clătinici, Mitrache, G. Mihai, Mih. Badea, Voineag, Marciuc
Antrenor: Ciprian Niţă

„U” Cluj: Dur-Bozoancă – Telcean, Abrudan (I. Ursu. min. 71), Andr. Cordoş, Taub, Greu, G. Florescu (Giurgiu, min. 46), Al. Coman, Goga, Haţiegan, Gavra (M. Coman, min. 55)
Rezerve: Iul. Dinu – I. Ursu, Chitoşcă, M. Coman, Gab. Giurgiu, Mir. Axente, Hordouan
Antrenor: Bogdan Lobonţ

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); Asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi) şi Mihai Marian Ionescu (Suseni – Argeş).

Alte rezultate din etapa a 37-a

Academica Clinceni – FC Argeș 2-1

Metaloglobus București – Energeticianul 3-0

Pandurii Tg. Jiu – ASU Politehnica Timișoara 1-0

Sportul Snagov – Aerostar Bacău 1-0

ACS Poli Timișoara – CS Mioveni 1-4

Ripensia Timișoara – Daco-Getica București 1-1

Dacia Unirea Brăila – Farul Constanța 0-2

Chindia Târgoviște – Luceafărul Oradea (Ora 14:00)

UTA Arad – Petrolul Ploiești (Duminică, 26 mai, ora 14:00)

Situația clasamentului după etapa 37

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.