„U” Cluj vs Steaua Bucureşti 0-1! Roş-albaştrii au sărbătorit titlul 25 pe Cluj Arena într-un cor de huiduieli

Confruntarea dintre Universitatea Cluj şi Steaua Bucureşti s-a încheiat cu victoria roş-albaştrilor, graţie golului reuşit cu capul de Prepeliţă la ultima fază a primei reprize.

DSCN7365

Prima repriză a fost dominată categoric de stelişti, care au avut şi un gol anulat pe motiv de ofside la Tănase (26). Prima ocazie de gol a meciului a venit la poarta oaspeţilor, Lemnaru a trimis un şut de la marginea careului, dar şutul său a trecut alături (6). Chipciu a scăpat singur spre poartă, dar Veselovsky l-a blocat in extremis in momentul sutului (29).

Golul care a redus la tăcere „vulcanul” Cluj Arena a venit în urma unui corner executat la ultima fază a primei reprize. Tănase a centrat perfect, Max Nicu la scăpat din marcaj pe Prepeliţă, iar acesta din urmă a venit lansat şi a plasat cu capul mingea în plasă (45).

Universitatea a început în forţă repriza secundă. O lovitură liberă de la 25 de metri executată de Ciupe, mingea s-a dus direct în afara terenului şi faza s-a răcit (48). Intrat în locul lui Max Nicu, Borza a trecut pe lângă golul egalizator în minutul 65, dar nu a reuşit să-l învingă pe Tătăruşanu (65). „Studenţii” au fost mult mai agresivi în repriza a doua, forţând egalarea, însă atacurile timide  nu i-au pus prea mari probleme lui Tătăruşanu.

Ionuţ Târnăcop a văzut cartonaşul roşu în prelungirile partidei pentru o intrare urata asupra unui adversar.

Partida s-a încheiat, iar in urma acestei victorii Steaua a devenit matematic campioana României, cu 3 etape înainte de final, obtinand cel de-al doilea titlu consecutiv. Jucătorii Stelei au declanşat fiesta pe Cluj Arena şi au sărbătorit alături de cei 200 de suporteri stelişti din sectorul rezervat oaspetilor, într-un cor de huiduieli, lucru care demonstrează că Steaua Bucureşti nu este foarte iubită în Ardeal. Câteva sute de suporteri de la Tribuna I au ţinut să-i aplaude la scenă deschisă pe campioni.

Declaratii

„Sunt supărat, am pierdut, la fel ca în tur, în prelungirile primei reprize. Nu am ce să le reproșez băieților, am încercat să jucăm fotbal în fața unui adversar foarte bun. Din păcate, nu am putut mai mult. Suporterii au fost extraordinari, iar noi am încercat să scoatem maxim. Steaua este o echipă valoaroasă, mai bună, cu personalitate, dar cel puțin un rezultat de egalitate era meritat. Din ce am înțeles, a fost penalty la Lemnaru, așa am pățit și la Viitorul

Suporterii trebuie să fie mândri de echipă, pentru că Steaua putea să câștige titlul oriunde. Noi o să dăm tot ce avem mai bun, nu renunțăm, nu cedăm, trebuie să salvăm echipa de la retrogradare, a declarat tehnicianul Universitatii Cluj, Mihai Teja.

Am câștigat în stil de mare campioană. Au fost momente foarte grele anul acesta. Sperăm să avem prilejul să ne buurăm și cu patronul echipei, vom vedea ce se întâmplă și în zilele următoare. Nu avem programată nicio întâlnire cu patronul. E un sentiment incredibil, suntem mândri de ce am reușit să realizăm. Am depus foarte multă muncă și am îndurat foarte mult stres și de aceea ne-am bucurat așa de mult la finalul meciului, când eram matematic campioni.

Mă gândesc numai la cum vom petrece și cum vor fi zilele următoare. Jucătorii au nevoie să petreacă. Sunt mândru că am dovedit și anul acesta că suntem cei mai buni, că avem jucători și cel mai bun staff. Trebuie să le mulțumim tuturor celor care au fost alături de noi, fiindcă sunt foarte mulți angajați în clubul Steaua. Le mulțumim și familiilor, fiincă atunci când realizezi aceste lucruri e important să nu te bucuri singur, ci în familie. Mulțumesc și eu familiei mele și copiilor, care mi-au fost alături mere”, a declarat tehnicianul Stelei, Laurentiu Reghecampf.

Echipele de start

„U” Cluj: Veselovsky – Ciupe, Abrudan, Ninu, Târnăcop – Boutadjine, Cristocea, Bucşă, M. Nicu – A. Lungu, Lemnaru

Rezerve: Niculescu, Neag, Takacs, Borza, Kovacs, Calcan, Machado

Antrenor: Mihai Teja

Steaua: Tătăruşanu – Latovlevici, Gardoş, Szukala, Varela – Pintilii – Sânmărtean, Prepeliţă – Ad. Popa, Chipciu

Rezerve: F. Niţă, Râpă, Stanciu, Piovaccari, Keşeru, Răduţ, G. Iancu

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Arbitru: Marius Avram (Bucureşti)

Asistenţi: A. Oniţă (Constanţa), O. Şovre (Oradea)

Adiţionali: L. Rusandu (Sf. Gheorghe), F. Andrei (Târgu-Mureş)

A. Rezervă: Laszlo-Imre Bucsi (Sfântu Gheorghe)

Observator: M. Dorobanţu, O. Goga

Cartonaşe galbene: Bucşă (34), Latovlevici (37), Ciupe (73), Borza (80), Pintilii (85), Abrudan (88), Popa (90)