„U” Mobitelco a pierdut primul meci din play-off cu CSM Oradea

U Mobitelco
© Nagy Melinda / u-mobitelco.ro

Baschetbaliştii de la „U” Mobitelco BT au pierdut prima partidă din play-off-ul Ligii Naţionale, scor 63-77, împotriva formaţiei CSM Oradea, partidă disputată în Sala Sporturilor „Toni Alexe” din Oradea. Meciul al doilea va avea loc astăzi de la ora 16:15.

Elevii lui Niksa Bavcevic au început în forţă meciul, având 6-0 după primele minute, însă orădenii au recuperat treptat, iar la finalul primului sfert „U” Mobitelco avea un avantaj de patru puncte (15-11). Oradea s-a impus în sfertul al doilea la 11 puncte (23-12), având un avantaj de şapte puncte la pauza mare. Clujenii au plătit tribut greşelilor şi, mai ales, protestelor, astfel că s-au văzut conduşi şi după pauză, gazdele câştigând cu 17-16, respectiv 26-20 în ultimul act.

Marcatori:

CSM Oradea: Comagic 9, Maric 10, Pasca 1, Pesic 16, Dillon 14, Lazar 4, Tibarna 6, Franklin 17.

„U” Mobitelco BT: Djapa 24 (6 recuperari), Steve Ross 14 (5 recuperari), Wright 13 (4 pase decisive), Barnette 8 (8 recuperari), Nikolov 3, Mihai Paul 1.

„În mod normal ar trebui să uităm repede acest meci, dar este destul de greu de uitat. Avem probleme medicale, cu Steve Ross şi Derek Wright. Djapa a primit câteva lovituri în acest meci. Deocamdată nu ştim cât de grave sunt loviturile, sper să fie recuperaţi până mâine. În partea a doua arbitrii nu au mai avut aceeaşi unitate de măsură. Am luptat până la final, dar cred că jocul a fost decis atunci când au dat fault la bancă. Îi felicit pe băieţi pentru modul cum au luptat”, a declarat Niksa Bavcevic pentru u-mobitelco.ro.