„U” Mobitelco conduce cu 2-1 la general pe Asesoft Ploieşti si e la un meci de finala LNBM

Baschetbaliştii de la „U” Mobitelco au trăit periculos finalul meciului 3 cu CSU Asesoft Ploieşti, dar au reuşit să se impună, la limită, după un meci dramatic şi tensionat, cum numai în Sala Sporturilor „Horia Demian” mai vezi. Scorul final a fost 75-74 (21-15, 20-14, 13-27, 21-18).

DSCN8294

Clujenii au fost la înălţime în prima repriză, tinandu-i la respect pe campionii din Ploiesti si intrand la pauza mare cu un avantaj incredibil de 12 puncte (41-29).

Ploieştenii nu au renunţat la luptă şi au recuperat aproximativ 10 puncte pe finalul sfertului al treilea si au intrat cu doua puncte avantaj in decisiv.

Elevii pregătiţi de Vladimir Arnautovic au început ultimul sfert de la scorul de 54-56, dar nu au stat prea mult la conducere pe tabela.Impinsa de la spate de un public fenomenal, „U” a tinut garda sus si nu a renuntat la lupta, reusind sa-si adjudece victoria dupa un final incins de partida si sa porneasca cu un moral bun inaintea meciului 4 de astazi.

„Am avut un meci bun astazi, ne-am dorit cu totii sa castigam. Am jucat ca o echipa, nu am fost egoisti si, desi in sfertul trei ne-am pierdut, in sfertul al patrulea ne-am revenit si cu apararea am castigat meciul”, a declarat Catalin Baciu la finalul jocului.

„Asa cum ne asteptam, a fost un meci foarte viu disputat si cred ca in seara aceasta apararile au facut legea. Ma bucur foarte mult ca am gresit, probabil, un pic mai putin decat ei. Asta e baschetul, cu emotii pe final, asa este in zilele noastre pentru ca sunt echipe foarte echilibrate, toate meciurile vor fi asa pana la final. Ar fi bine sa consideram ca am pierdut acest meci, ca sa avem concentrarea necesara maine, sper sa fim decisi si sa ne adjudecam si acest al treilea pas, care este foarte, foarte mare”, a declarat antrenorul lui „U” Mobitelco, Dorin Pintea.

„Felicitari Clujului pentru inca un meci bun, o victorie importanta. Noi am avut probleme in primele doua sferturi si aici cred ca s-a facut diferenta. Am avut mari probleme in atac si in aparare. Au fost foarte multe faulturi, nu inteleg criteriul prin care se acorda fault. Ca la baschet feminin, iar acesta nu este baschet feminin. Vorbesc despre faulturile acordate de ambele parti. Presiune cred ca e atat la noi cat si la Cluj. Noi trebuie sa castigam neaparat, Clujul are voie sa si piarda. De aceea, presiunea mai mare e putin pe noi. Noi am mai fost in situatii asemanatoare, suntem sub presiune non-stop. Castigam maine, asta credem si asta speram”, a declarat Arnautovic, antrenorul lui CSU Ploiesti.

Caseta tehnica

„U” Mobitelco: Baciu 16 (5 rec), Hargrove 16 (2 rec.), Kuburovic 15 (6 rec.), Silvasan 10 (7 rec.), Medvedj 6 (6 rec.), Lalovic 5 (1 rec.), Sparks 4 (2 rec.), Cuic 3 (4 rec.).

CSU Ploiesti: Mohammed 17, Lee 16 (7 rec.), Adamovic 11, Burlacu 10, Tica 6, Krapic 5, Popovic 5, Gutoaia 4.

Meciul 4 va avea loc vineri, 23 mai, de la ora 20:00, in Sala Sporturilor „Horia Demian”.