Victorie în stil italian pentru CFR Cluj la primul meci de la revenirea lui Dan Petrescu: 1-0 cu Astra Giurgiu!

Campioana României, CFR Cluj, rămâne neînvinsă în play-off, obținând al treilea succes consecutiv din tot atâtea partide disputate, după o victorie în stil italian obținută sâmbătă, 30 martie, scor 1-0, cu Astra Giurgiu, la primul meci de la revenirea lui Dan Petrescu în Gruia.

Prima repriză a fost una extrem de echilibrată, ambele formații și-au disputat balonul la mijlocul terenului, fără a-și crea ocazii mari de poartă. Trupa lui Petrescu a început mult mai bine repriza a doua și au preluat controlul jocului. Intrat în startul actului secund, Thierry Moutinho a ratat cea mai mare ocazie a partidei în minutul 56 cu un șut din apropierea porții. După numai câteva minute, CFR a reușit deschiderea scorului prin Bordeianu, cel care a înscris primul său gol în tricoul „alb-vișiniu”, cu un șut în forță de la aproximativ 20 de metri.

Partida s-a încheiat cu 1-0, iar CFR Cluj a bifat cel de-al treilea succes în play-off-ul Ligii 1 și rămâne lider, cu 36 de puncte.

Următorul joc oficial pentru feroviari va avea loc săptămâna viitoare, în semifinalei Cupei României, tot împotriva celor de la Astra Giurgiu, miercuri, de la ora 20.00, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.

Abonații echipei clujene vor avea acces gratuit la această partidă, pe baza cardului de abonat. Biletele online se vor pune în vânzare începând de duminică, iar la casele de bilete de la Stadion începând de marți.⁣

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora (cpt.) – Deac, Bordeianu, Djokovic – Ioniță (46’ Moutinho), Omrani (89’ Bud), Păun (85’ Costache)⁣

Rezerve: Jesus – Mureșan, Peteleu, Hoban⁣

Astra Giurgiu: Lazar – Belu, Cestor, R. Crișan, Radunovici – Butean, Mrzljak, Pires, V. Gheorghe – N. Roșu – Llullaku
Rezerve: Oliveira, Erico, Biceanu, Moise, Balaure, Begue, Daogari