Victorie în ultimele minute pentru U-BT Cluj-Napoca în fața liderului CSM Oradea – 87-85! Incident neplăcut în tribună în primul sfert

Echipa de baschet masculin U-Banca Transivania Cluj a obținut o victorie importantă, sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Cluj, împotriva liderului Ligii Naționale, CSM Oradea, scor 87-85, într-o partidă care a contat pentru etapa a 5-a a fazei a doua a sezonului regulat.

U-BT Cluj Napoca - BCM U Pitesti 84-81 (eclujeanul.ro-w800-h600

Orădenii s-au aflat la conducere în permanență pe tabelă, respectându-și blazonul de lider al Ligii Naționale. Elevii pregătiți de Cristian Achim au preluat conducerea încă din primele 4 minute, câștigând primul sfert cu scorul de 26-17, dar gazdele au fost mult mai bune în sfertul al doilea, pe care l-au câștigat cu scorul de 28-21, însă tot oaspeții au fost cei care au intrat la vestiare în avantaj (45-46).

În sfertul al treilea, orădenii au avut o evoluție foarte bună, terminându-l la un avantaj de șase puncte (64-70), iar în ultimul act U-BT Cluj-Napoca a reușit să recupereze un avantaj de 12 puncte cu 7 minute înainte de final, reușind astfel să câștige meciul la două puncte diferență.

Un nou record de spectatori stabilit în Liga Națională la Cluj

5700 de spectatori au urmărit partida dintre U-Banca Transilvania Cluj și CSM Oradea în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, făcând o atmosferă de zile mari împingându-i pe alb-negri spre o victorie incredibilă și stabilind astfel un nou record de spectatori la un meci din Liga Națională de baschet masculin.

Un copil a căzut din tribună în primul sfert

În primul sfert al meciului, într-unul din sectoarele peluzei de la primul inel, a avut loc un incident ce se putea sfârşi tragic. Un copil de 8 ani, junior al clubului, a păşit direct într-o despărţitură dintre tribuna fixă și cea mobilă, mult prea largă pentru o zonă tranzitat intens. Copilul a căzut de la aproximativ 5 metri, în spatele tribunei, fiind transportat de urgenţă la spital. Din primele informaţii acesta şi-a fracturat o mână, posibil şi bazinul, dar starea sa era stabilă. Cel mai probabil, în zilele următoare va avea loc o anchetă. Copilul este fiul directorului companiei Farmce, Mircea Turdean, care e hotărât să îi acționeze în judecată pe reprezentanții Primăriei Cluj-Napoca.

Marcatori:

u-bt-oradea

CSM CSU Oradea: Barnette 24 (10 rec.), Markovic 12, Zupan 11, Franklin 9 (5 p.d.), Mandache 9, Țîbîrnă 6, Lucic 5, Pașca 3.

Declarații

„A fost o victorie foarte muncită, vreau să felicit în primul rând publicul, care efectiv ne-a purtat, în ciuda oboselii, spre victorie, ne-au încurajat în permanență, i-am simțit mereu în spate, mai ales în sfertul al patrulea, cred că cele două recuperări decisive lor li se datorează! A fost un meci care face mândrie baschetului românesc, pe care am reușit pe final să îl înclinăm în favoarea noastră. Am jucat împotriva unei echipe redutabile, cu procentaje extraordinare la linia de trei puncte, mai ales în primele două sferturi. Din fericire, cu un efort foarte mare, dar și cu prețul accidentării lui Zigeranovic, am reușit să întoarcem rezultatul. Trebuie să avem grijă să menținem acest spirit, doar așa putem să progresăm. Pe final, am reușit să facem o capcană în colț, cred că acolo am avut un avantaj din punct de vedere psihic și am reușit să îl valorificăm. Torok și-a făcut foarte bine treaba astăzi, împotriva unei echipe cu pivoți foarte mobili, care au marcat de trei puncte încă din start, astfel că ne-a trebuit ceva timp să ne adaptăm. Roli a venit de pe bancă și ne-a dat exact ce am avut nevoie, să oprim șutul de afară al oamenilor mari și să înclinăm balanța în favoarea noastră. Todic are nevoie de o perioadă de readaptare la efort, însă trebuie să îl folosesc mai mult decât aș vrea, din cauza specificului campionatului nostru, așa că trebuie să se adapteze el la necesitățile noastre”, a declarat antrenorul U-BT Cluj-Napoca, Marcel Țenter.

„A fost cel mai intens meci al sezonului. Am pus mare presiune pe noi, pentru că nu ne place să pierdem și în această seară am jucat tare, am dat tot ce am ce am putut din noi, am strâns rândurile și am reușit să câștigăm. Au fost multe lucruri bune și multe rele, au fost ratări, dar și faze frumoase, nu prea știi ca public la ce să te aștepți într-un meci ca acesta. A fost un joc intens făcut de fiecare dintre noi, am luptat până la final… Ne-am adunat după meciul cu Mureșul, știam că putem să jucăm mai bine de atât, am tras de noi ca să ne demonstrăm acest lucru. Oradea este pe primul loc, a luptat și a jucat senzațional, dar noi am strâns rândurile și am reușit să îi învingem. Todic ne-a ajutat mult, este un mare plus pentru echipă, este deștept, înțelege foarte bine jocul, suntem mai puternici cu el!”, a declarat Kyndall Dykes.

Următoarea partidă pentru U-BT Cluj-Napoca avea loc tot pe teren propriu, vineri, 18 martie, cu SCM U Craiova, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, de la ora 18:00.