Victorie în ultimul sfert pentru „U” BT Cluj-Napoca. Calificarea în sferturile Cupei se decide la Timișoara

„U” Banca Transilvania a reușit să se impună, la limită, în fața formației BC Timișoara, scor 73-71, în cadrul primei manșe a optimilor Cupei României la baschet masculin.

DSCN6886

Timișorenii au început în forță partida și s-au desprins pe tabelă la nouă puncte în finalul primul sfert, controlând autoritar prima repriză. De remarcat că baschetbaliștii clujeni nu au reușit să înscrie nici un punct în primele patru minute de joc ale primului sfert. Oaspeții s-au impus și în sfertul secund, ducând scorul la 27-39 la pauza mare.

Pauza a fost un sfetnic bun pentru „U” BT, fiindcă băieții au ieșit mult mai determinați de la vestiare, reușind să se apropie la cinci puncte diferență în finalul sfertul trei. Baschetbaliștii pregătiți de Dragan Petricevic au cedat în ultimul act, alb-negrii au profitat și au preluat conducerea pe tabelă, asigurându-și victoria la două puncte diferență, iar calificarea în sferturile competiției se va decide în returul de la Timișoara, pe 1 octombrie, ora 17:00.

Declarații

„Încă de la început am știut că o să fie un meci foarte greu, ne așteptam la echipa Timișoarei să joace foarte bine, știam că are jucători foarte experimentați și noi nu ne-am regăsit în primele două sferturi. După pauză, a fost un pic de schimbare în atitudinea jucătorilor, ne-am apărat mult mai agresiv și ne-au intrat și coșurile de trei. Trebuie să mergem la Timișoara să câștigăm, dacă vrem să ne calificăm în turul doi”, a declarat antrenorul lui „U” BT, Dorin Pintea.

„Pot să zic că asta e pauza de meci, este meci de cupă, de opt sferturi. O victorie importantă pentru încredere de echipă, datorită reprizei a doua. Noi am arătat azi două reprize total diferite, iar când zic asta mă refer la atitudinea noastră. Nu contează dacă noi am înscris până la pauză sau nu, nu se poate să deschidem meciul cu o asemenea atitudine. Doar atitudinea a făcut diferența după pauză, iar asta e foarte clar exemplul cum trebuie să arate echipa. Suntem destul de experimentați și nu ne mai uităm pe tabelă. Dacă avem atitudinea din repriza a doua, pot spune că nu există echipă în tară care să ne poată bată”, a declarat Branko Cuic.

„Pot să fiu mulțumit de rezultat, dar nu am venit la Cluj ca să pierdem meciul. Sigur, mai avem o șansă la Timișoara, la fel de bine cum avea și Clujul o șansă dacă câștigam noi cu 10 puncte. Baschetul e un sport în care lucrurile se pot întoarce de la un sfert la altul, nu sunt mulțumit de cum am jucat apărare. Am primit în sfertul patru 24 de puncte, exact cât am primit în primele două sferturi. Am văzut unde sunt probleme, o să încercăm să le rezolvăm”, a declarat Dragan Petricevic, antrenorul BC Timișoara.

Marcatori

„U” BT Cluj-Napoca: Darius Hargrove (17 puncte), Sean Barnette (14 puncte), Branko Cuic (13 puncte), Mihai Silvăsan (7 puncte), Cătălin Baciu (6 puncte), Boris Lalovic (6 puncte), Andrei Mandache (5 puncte), Tudor Jucan (4 puncte), Miljan Medvedj (1)

BC Timișoara: Milos Pesic (20 puncte), Kelvin Lewis (15), Vladimir Tica (14), Zlatko Jovanovic (9), Jahenns Manigat (5), Bogdan Popescu (5), Bogdan Stăncuț (3)