CFR Cluj a obținut doar o remiză albă la Craiova, dar rămâne în fruntea clasamentului!

CFR Cluj a obținut doar o remiză albă duminică seara, 7 aprilie, în Bănie, cu CSU Craiova, după o partidă în care și-a creat numeroase ocazii de poartă. Meciul a contat pentru etapa a 4-a a play-off-ului Ligii I.

Gruparea pregătită de Dan Petrescu a avut un început în forță de partidă în infernul de pe „Ion Oblemenco”. Omrani a profitat de o eroare a portarului oltean, însă mingea trimisă de el a fost respinsă de fundașii echipei gazdă. Și tot el a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 2. Păun a centrat din corner, iar atacantul a șutat în forță puțin peste poartă. Craiova a replicat prin Cicâldău, însă Arlauskis s-a opus șutului trimis de mijlocașul oltean. În minutul 37, Deac a trimis din lovitură liberă direct pe poartă, însă Pigliacelli a reținut balonul. CFR Cluj a avut o ocazie monumentală în ultimul minut al primei reprize, prin Cristian Bud, cel care a trimis peste poartă din doar câțiva metri.

Prima ocazie a reprizei secunde a aparținut tot CFR-ului! Deac i-a pasat excelent lui Omrani, care a trimis un lob peste Pigliacelli, dar balonul a trecut milimetric pe lângă poartă. În minutul 68, Bordeianu a șutat din afara careului de 16 metri, dar portarul Craiovei a respins. Partida s-a încheiat 0-0, iar CFR își păstrează diferența de 7 puncte în fața oltenilor.

CSU Craiova: Pigliacelli – Donkor, Kelic, Tiago Ferreira – Martic, Mateiu, Mihăilă, Cicâldău, Bancu – Fortes, A. Cristea

Rezerve: I. Popescu, Acka, Briceag, Fedele, Bic, Drăghici, Bărbuț

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Deac (Peteleu 90′), Djokovic, Bordeianu – Omrani, Bud (Moutinho 78′), Păun (Costache 64′)

Rezerve: Jesus Fernandez – Mureșan, Hoban, Ioniță

Antrenor: Dan Petrescu

Feroviarii clujeni vor primi duminică, 14 aprilie, de la ora 21:00, vizita celor de la FCSB de duminică, 14 aprilie.