Remiza alba in al treilea amical din Austria pentru „U” Cluj

Universitatea Cluj a incheiat la egalitate al treilea amical al verii, scor 0-0, cu rusii de la Anzhi Makhachkala.

Antrenorul Mihai Teja i-a aruncat in lupta in prima repriza pe: Veselovksy – Jovanovic, Ninu, Fofana, Târnăcop – Bucşa, Lungu – Achim, Stojanovic, Viveiros – Jula

În repriza a doua a schimbat intreaga garnitura si astfel au evoluat: Niculescu – Ciupe, Neag, Mateus, Târnăcop – Costin, Calcan – Achim, Machado, Sauvadet – Lemnaru

Anzhi: Krivorucho – Kurbanov, Gasanov, Everton, Aravin, Mukhammad, Karetinik, Kirillov, Gazimagomedov, Serderov, Abdulavov (sursa: universitateacluj.ro)

u cluj 2014-2015

Universitatea a inceput bine meciul si a avut prima mare ocazie de gol, dar sutul lui Ninu a lovit stalpul din stanga al portii, dupa un corner executat perfect de Stojanovic (13). Rusii au primit o lovitura de pedeapsa in urma unui presupus hent in careu, dar Veselovsky respinge sutul lui Abdulavov (27). Pana la pauza, Anzhi mai rateaza un penalty acordat de centralul partidei dupa ce un jucator cade in careu, dar Mukhammad suteaza pe langa poarta (42) si scorul ramane alb dupa primul mitan.

„Studentii” au fost ceva mai periculosi in partea a doua, Machado, Lemnaru, Sauvadet si Raul Costin au produs deranj in apararea rusilor, insa nici unul s-a lipit de gol. Universitatea a incheiat meciul asa cum l-a inceput, in atac, avand o ocazie foarte buna de a deschide scorul in prelungirile partidei; Sauvadet il serveste foarte bine pe Lemnaru, acesta din urma suteaza, dar mingea este scoasa de pe linia portii de un fundas si faza s-a racit.

Urmatoarea partida de verificare va avea loc marti, 1 iulie, impotriva formatiei FAC Viena.