CFR Cluj, învinsă la scor de neprezentare la Craiova – Final de sezon

CFR ClujFără mai mulți titulari de bază, printre care Deac, Tade sau Dore, CFR Cluj nu a reușit să-i pună prea mari probleme Craiovei în ultima etapă a sezonului competițional, fiind învinsă cu scorul de 3-0 (0-0), dar a terminat campionatul pe podium, la egalitate de puncte cu Astra Giurgiu (57).

Oltenii au marcat în prima repriză prin Izvoranu, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid (21). Bawab a reușit „dubla” în partea a doua (49, 82), iar Băluță l-a învins pe Amadio cu o lovitură de cap plasată în minutul 65.

CSU Craiova: Bălgrădean – Achim, Acka, Izvoranu, Vătăjelu – Băluţă (Bancu 78), Mateiu, Madson (Brandan 58), Nuno Rocha – Bawab (Curelea 83), Hergheligiu. Rezerve: Straton, Frăsinescu, Briceag, Cârstea.

Antrenori: Sorin Cârțu, Emil Săndoi

CFR Cluj: Amadio Remo – Tiago Lopes, Larie, Carp, Camora – Petrucci (Ene 85), Vereș – Chanturia (Jazvic 65), Păun, Negruţ (Carter 77) – Guima. Rezerve: Vâtcă, Pârf, Pătruș.

Antrenor: Francisc Dican

Cartonaşe galbene: Larie, Vereş, Lopes, Carp, Petrucci / Rocha, Mateiu

Conducerea CFR-ului va merge pe mâna lui Francisc Dican și în sezonul viitor, antrenor care a obținut 6 victorii, 3 egaluri și 2 înfrângeri de când a preluat banca tehnică a feroviarilor, în etapa a XXIV-a.