CRONICĂ: Universitatea Cluj – Dinamo Bucureşti 1-2 (Dinu ‘8 / Dănciulescu ’23, Curtean ’62)

Universitatea Cluj întâlneşte astăzi formaţia Dinamo Bucureşti într-o partidă ce contează pentru etapa a IX-a a Ligii I. Cele două formaţii încep cu acelaşi număr de puncte acumulat până la ora acestui meci (11), „şepcile roşii” ocupă poziţia a 9-a, iar „alb-roşii” se regăsesc pe locul 8.

Circa 5000 de spectatori sunt prezenţi în această seară pe Cluj Arena.

Situaţia pe tabelă după prima repriză a fost decisă în urma a două lovituri de pedeapsă foarte uşor acordate de „centralul” Teodor Crăciunescu, transformate de Viorel Dinu (‘8) pentru Universitatea, respectiv Ionel Dănciulescu pentru Dinamo (’23).

Început timid de repriza secundă pentru ambele formaţii. Dinamo a preluat conducerea pe tabelă în urma unui atac rapid dezvoltat în minutul 62, graţie golului reuşit de Alex Curtean, care l-a învins pe Balauru cu un şut plasat din interiorul careului, dintr-o poziţie evidentă de offiside.

Viorel Dinu a oferit faza meciului, reuşind performanţa de a rata singur cu portarul Naumovski (’83), după ce a trimis un şut razant pe lângă poartă din trei metri.

Dinamo Bucureşti câştigă astfel trei puncte importante care o menţin în lupta pentru titlu şi urcă pe poziţia a cincea în clasament (14 pct), iar Universitatea coboară pe locul 10 şi se anunţă vremuri grele pentru trupa lui Cristian Dulca.

U CLUJ: Dragoş Balauru – Erico da Silva, Paraskevas Cristou (CPT), Valeriu Lupu, Vasile Gheorghe, Apostol Muzac, Bogdan Pătraşcu, Alex Dos Santos, Viorel Dinu, Octavian Drăghici, Raul Ciupe.

Rezerve: Florin Matache, Adrian Popa, Szolt Szilagyi, Alex Braz Da Silva, Cleiton De Melo, Eduard Nicola, Plamen Krumom

Antrenor: Cristian Dulca

DINAMO Bucureşti: Naumovski Cristian – Dragoş Grigore, Cristian Pulhac, Srgian Luchin, Nica Constantin, Paul Curtean, Cosmin Matei, Cătălin Munteanu, Boubacar Mansaly, Ionel Dănciulescu, George Ţucudean

Rezerve: Cristian Bălgrădean, Laurenţiu Rus, Cristian Scutaru, Filip Steliano, Marius Alexe, Boris Galchev, Andrei Cristea

Antrenor: Dario Bonetti

Arbitru principal: Teodor Crăciunescu

Asistenţi: Ovidiu Artene, Sebastian Stoianov