Dependenți de Goga – „U” câștigă la București cu Daco-Getica și rămâne în lupta pentru promovare!

Universitatea Cluj a făcut spectacol la București, în cartierul Colentina, pe terenul formației Daco-Getica, scor 2-6 (0-2), într-o partidă care a contat pentru etapa a 29-a a Ligii a 2-a.

După înfrângerea drastică din meciul trecut de pe teren propriu cu CS Mioveni, 1-2, „studenții” au mai spălat din rușine și au obținut o victorie categorică care îi menține în lupta pentru promovarea în primul eșalon.

Șocul înfrângerii și reacția dură a fanilor Universității după eșecul cu Mioveni l-au făcut pe managerul sportiv Ioan Ovidiu Sabău să îl „promoveze” pe tacticianul Mircea Cojocaru la rangul de coordonator al antrenorului Bogdan Lobonț, fostul portar al naționalei rămâne astfel, temporar, în funcția de „principal”, dar supervizat de cel care este dorit de fani pe bancă.

Revenit pe teren după suspendarea generată de eliminarea din meciul cu Argeșul, „veteranul” Dorin Goga a fost un adevărat „one man show” pe teren, oferind trei pase decisive și marcând și de două ori în poarta bucureștenilor, în minutele 43 și 49.

„U” a controlat autoritar meciul de la un capăt la celălalt și s-a instalat la conducere pe tabelă grație reușitei golgheterului Cristian Gavra, minutul 31, iar Goga a stabilit scorul pauzei.

Ofensiva „studenților” s-a menținut și în debutul reprizei secunde, atacantul Nicolae Pârvulescu a dus scorul la 0-3.

Oaspeții au înscris și ei în minutul 74 prin Stănescu, iar Gavra a realizat „dubla” în minutul 81. Gazdele au mai înscris o dată prin Călințaru (88), iar atacantul Andrei Iuliu Hațiegan a închis tabela în prelungirile partidei (92+2).

În tur, cele două formații au încheiat nedecis, scor 1-1, pe Cluj Arena.

În urma acestei victorii, „U” Cluj a acumulat 60 de puncte și a urcat, temporar, pe locul secund, la patru puncte de liderul Academica Clinceni.

Daco-Getica: Gavrilaş – C-tin. Dedu, I. Prodan (M. Tudorică 46′), Cotigă (cpt.), Vl. Georgescu – Bustea, Raph. Stănescu, Călinţaru – Rob. Grecu (Motroc 68′), Nsiah (Rob. Neacşu 59′), Eug. Nica

Rezerve neutilizate: Isvoranu – Rz. Prodan, Mih. Stanciu, Al. Ilie

Antrenor: Marius Baciu

„U” Cluj: Iul. Dinu – Al. Coman, Andr. Cordoş (I. Ursu 67′), Sepsi, Berci – Gab. Giurgiu, G. Florescu (Burghele 81′) – Haţiegan, Goga (cpt.), Nic. Pîrvulescu (Greu 64′) – Gavra

Rezerve neutilizate: Gorcea – K. Twumasi, N. Janos, M. Coman

Antrenor: Bogdan Lobonţ

Etapa viitoare, „U” va primi vizita formației Farul Constanța, sâmbătă, 13 aprilie, de la ora 14:00, pe Cluj Arena.

Foto (c) Cristian Cosma (facebook.com/FCUCluj)